آژانس بین‌المللی: رژیم ایران ذخایر اورانیوم غنی شده را به ۱۲ برابر میزان مجاز افزایش داده است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داد: رژیم  ایران برخلاف تعهداتش در توافق هسته‌ای، ذخایر اورانیوم غنی شده خود را به ۱۲ برابر میزان مجاز افزایش داده و سانتریفیوژهای پیشرفته را به یک سایت زیرزمینی منتقل کرده است. این در حالی‌است که براساس توافق هسته‌ای ایران مجاز است حداکثر ۲۰۲/۸ کیلوگرم اورانیوم غنی شده ذخیره کند.

به گزارش فصلی جدید آژانس  ذخایر اورانیوم غنی شده با غلظت پایین ایران در دوازدهم آبان ماه به دو هزار و ۴۴۲/۹ کیلوگرم رسیده است .

در این گزارش آمده است که حکومت  ایران همچنان به غنی‌سازی اورانیوم با غلظت ۴ و نیم  درصد ادامه می‌دهد و این در حالی است که برجام به ایران اجازه غنی‌سازی بالاتر از سقف ۳ و ۶۷ درصد را نمی‌دهد.

آژانس به ایران اطلاع داده است که توضیح‌های تهران در مورد وجود مواد هسته‌ای در یک سایت معرفی نشده «از نظر فنی بی‌اعتبار است» و از رژیم  خواسته «به طور سریع و کامل» اطلاعات مورد نیاز را در اختیار آژانس قرار دهد.

این نهاد بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایران بر خلاف تعهدات هسته‌ای خود اولین گروه از سانتریفیوژهای پیشرفته را از سایت نطنز به یک سایت زیرزمینی جدید در همین محل منتقل کرده است. در حالی که  طبق برجام، ایران تنها می‌تواند سانتریفیوژهای قدیمی نسل اول را در تاسیسات زیر‌زمینی نطنز مستقر کند.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از یک دیپلمات آگاه گزارش داد که رژیم  ایران کار نصب اولین گروه سانتریفیوژهای پیشرفته را در این سایت زیرزمینی تمام کرده و در حال نصب گروه دوم است. اما تاکنون هیچ‌کدام از این سانتریفیوژها را به کار نینداخته است.

رویترز، در ادامه گزارش خود نوشته است که حکومت ایران بیشتر به آژانس اطلاع داده بود که قصد دارد سه گروه از سانتریفیوژهای پیشرفته خود  از نوع آی‌آر-۲، آی‌آر-۴ و آی‌آر-۶ را به این سایت زیرزمینی منتقل کند.

از زمانی‌که دولت دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ آمریکا را از توافق هسته‌ای با حکومت ایران  خارج کرد، تهران  نیز اعلام کرد که به تدریج پایبندی خود به برجام را کاهش خواهد داد.

بر اساس این گزارش، میزان اورانیوم غنی‌شده در ایران حتی از زمان گزارش قبلی که دو ماه پیش تهیه شده بود نیز بیشتر است.

اسرائیل بارها اعلام کرده که اگر رژیم ایران از خطوط قرمزی که امنیت و موجودیت اسرائیل را به طور جدی به خطر می‌اندازد, عبور کند، بی درنگ دست به عملیات ویرانگر نظامی علیه تاسیسات اتمی ایران خواهد زد. چند روز پیش نیز نیویورک تایمز به نقل از “منابع آگاه”، خبر داده بود که احتمال دارد دونالد ترامپ در دو ماه باقی مانده از ریاست جمهوری‌اش، به ایران حمله نظامی کند. حال با توجه به این مجموعه عوامل، ممکن است برخورد نظامی با ایران در هفته های پیش رو جدی شود.