آژانس بین المللی اتم، با شکستن سکوت خود، رژیم ایران را به فعالیت غیرقانونی اتمی در “تورقوزآباد” متهم ساخت

آژانس اتمی از ایران خواست درباره ذرات اورانیوم کشف شده در (“تورقوزآباد”)  تهران توضیح بدهد

آژانس  بین المللی بالاخره سکوت خود را شکست و حکومت ایران را به نقض تعهدات متهم ساخت و درباره مواد رادیو اکتیو در انبار تورقوزآباد، رژیم ایران را مجرم شناخت.

این نتیجه ای بود که شورای حکام آژانس دو هفته پیش به آن رسید، ولی علنی سازی آن تا دیروز به تاخیر افتاده بود . آژانس اتمی از ایران خواست درباره ذرات اورانیوم کشف شده در (“تورقوزآباد”)  تهران توضیح بدهد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل سال گذشته با نشان دادن عکس‌هایی از این مکان در تورقوزآباد واقع در جنوب تهران ادعا کرده بود که ایران در این مکان به طور مخفیانه فعالیت هسته‌ای غیرقانونی داشته است و تعهدات بین‌المللی خود را”نقض” کرده است.

حکومت  ایران در واکنش  به ادعای نتانیاهو گفته بود که این مکان، سایت هسته ای نبود و در حقیقت یک کارگاه قالیشویی است. پس از آنکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در شهریور ماه گذشته آثاری از اورانیوم در این مکان را کشف کرد بود، از تهران خواست تا در مورد ماهیت فعالیت‌هایی که ایران در “تورقوزآباد” داشته، توضیح بدهد.

کرنل فروتا، مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت مقامات ایران و آژانس هفته آینده در این باره در تهران تبادل نظر می‌کنند و افزود این نهاد هنوز اطلاعاتی در این خصوص دریافت نکرده است.

فروتا افزود: این مسئله حل نشده باقی مانده است , مهم است که ایران بدون فوت وقت برای حل این مسئله با آژانس همکاری کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشتر در گزارشی   پیرامون برنامه هسته‌ای ایران و تائید از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم اعلام کرده بود که در یک سایت اعلام نشده در ایران ذرات اورانیوم پیدا شده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی تازه  بار دیگر از ایران خواست تا “هر چه سریع‌تر” درباره آثار اورانیوم کشف شده در سایت اعلام نشده خود توضیح  بدهد و اطلاعات تکمیلی ارائه دهد.کرنل فروتا، مدیر موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بیان این موضوع که آژانس تا کنون هیچگونه اطلاعات  تکمیلی که این موضوع را توضیح بدهد، دریافت نکرده است، گفت که کارشناسان آژانس آژانس هفته آینده برای گفتگوهای بیشتر در این زمینه به ایران سفر خواهند کرد،  و “ضرورت دارد که ایران با جدیت برای حل این مشکل تلاش کند.”

مدیر موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود: “این مسئله هنوز حل نشده است … ضروری دارد که ایران با آژانس همکاری کند تا این مشکل را سریعاً حل کند.”

خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت  : آژانس انرژی بین المللی انرژی هسته‌ای هفته آینده یک هیئت عالی رتبه فنی به ایران اعزام می کند.

در این گزارش آمده است  ذرات کشف شده در این سایت ذرات اورانیوم طبیعی هستند که تحت پردازش اولیه قرار گرفته‌اند، اما غنی سازی نشده اند.