آژانس بین المللی اتمی از گسترش فعالیت‌های هسته‌ای حکومت ایران برای دستیابی به بمب اتمی نگران است 

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره وجود تاسیسات هسته‌ای اعلام نشده در ایران، ابراز نگرانی کرد .همزمان منابع دیپلماتیک در وین هم  گزارش کردند که هیچ گشایشی در دور پنجم مذاکرات هسته‌ای با ایران حاصل نشده است.

رافائل گروسی در گزارش خود گفت: ایران ۱۶ برابر مقدار مجاز اورانیوم ذخیره کرده است. این کشور کماکان به نقض بسیاری از تعهدات هسته‌ای خود ادامه می‌دهد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین اعلام کرد که از ۲۳ فوریه به این سو، به اطلاعات هسته‌ای ایران دسترسی ندارد.

همزمان دیپلمات‌ها  در وین هم درباره احتمال عدم برگزاری دور ششم این مذاکرات در هفته‌ آینده ابراز نگرانی کردند. اگر چه برخی دیپلمات‌ها گفته‌اند احتمالا در روزهای آینده، مذاکرات هسته‌ای از سرگرفته شود، اما همزمانی دور ششم این گفتگوها با نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بررسی تعهدات هسته‌ای ایران، شانس برگزاری دوره ششم را کاسته است.

در همین راستا، عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد و رئیس هیات ایران هم تلویحا گفت که گشایشی در دور پنجم صورت نگرفته و احتمال به نتیجه رسیدن نقاط مورد اختلاف در این دور از مذاکرات وجود ندارد.

عراقچی گفت: « شخصا مطمئن نیستم که در این دور از مذاکرات بتوانیم مسائل را جمع بندی کنیم‌.»

او در ادامه افزود: « مذاکرات پیچیدگی های زیادی دارد و ما به موضوعات اصلی مورد اختلاف رسیده‌ایم … فکر می‌کنم پیشرفت‌های خوبی تاکنون داشته‌ایم، مسیر خوبی را طی کردیم و اکنون در نقطه‌ای هستیم که فقط به مسائلی که اختلافات بارزی در مورد آنها وجود دارد، پرداخته می شود.»

عراقچی با تاکید بر اینکه « شخصا مطمئن نیستم که در این دور، مذاکرات به پایان برسد»، توضیح داد: « به نظر من تاکنون مسیر خوبی طی شده است و اینکه آیا در این دور از مذاکرات بتوانیم مسائل را جمع بندی کنیم شخصاً مطمئن نیستم با این حال ما به تلاش خود ادامه می‌دهیم ممکن است که لازم باشد بار دیگر هیئت ها برای انجام مشورت‌های بیشتر به پایتخت‌ها مراجعه کنند، هنوز در این مورد تصمیم قطعی نگرفته‌ایم و ظرف دو سه روز آینده کار را ادامه خواهیم داد.»

در همین راستا، پیشتر هم یک منبع ارشد دیپلماتیک به شبکه خبری «العربیه» گفته بود احساس فزاینده‌ای در نشست وین وجود دارد مبنی بر اینکه جلسات کنونی دور آخر مذاکرات نخواهد بود.

این دیپلمات در ادامه تاکید کرد: «مسائل مورد اختلاف هنوز حل نشده است زیرا تصمیمات سیاسی اتخاذ شده در تهران و واشنگتن قبل از بازگشت هیئت‌ها به دور پنجم مذاکرات، برای پیشرفت کافی نبود.»

وی  افزود: «هیئت ایرانی طبق دستورات مستقیم رهبر جمهوری اسلامی مذاکره می‌کند و فضای زیادی برای مانور ندارد. همچنین جزئیات فنی زیادی در مورد تعهدات ایران وجود دارد که مانع پیشرفت مذاکرات می‌شود.»

در همین حال  سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه حکومت  ایران هم  با اشاره به پیگیری کار سه کارگروه تخصصی طی دور پنجم مذاکرات اتمی وین، تاکید کرد که هنوز موضوعات کلیدی حل نشده‌ای باقی مانده است.