آژانس بین المللی اتم در انتظار پاسخ رژیم ایران به کشف آثار رادیو اکتیو در انبار “تورقوزآباد” است

عکس هوایی محله ای که فاطمیه نامیده می شود ولی اسم اصلی آن “تورقوزآباد” است و اسرائیل آن را افشاگری کرد

به دنبال افشاگری خبرگزاری رویترز، دایر بر این که بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتم، در انباری در تورقوز آباد جنوب تهران آثاری از وجود اورانیوم و مواد رادیواکتیو یافته اند، اکنون اسرائیل و دیگر کشورهای جهان، از یک سو در انتظار پاسخ حکومت ایران و همزمان، انتشار رسمی نتایج به دست آمده از جانب آژانس بین المللی هستند.

حکومت ایران تا لحظه تدوین این خبر، به سکوت ادامه می دهد و واکنشی منتشر نساخته است. آژانس بین المللی در مورد یافته ها خود نامه ای به مقامات آژانس اتمی ایران نگاشته و درباره آن توضیح خواسته اند. ولی بعید می نماید که حکومت در آینده نزدیک به این پرسش ها پاسخ گوید و آن را تا پس از انتشار نتایج تحقیقات آژانس بین المللی در این زمینه به تعویق خواهد انداخت.

نتانیاهو سال گذشته در چنین روزهایی بود که در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل، فاش ساخت که در ناحیه تورقوز آباد در جنوب تهران یک انبار بزرگ وجود دارد که در آن مواد اتمی و رادیواکتیو ذخیره شده است. احتمال می رود که بازرسان آژانس فعالیت خود را برای بررسی اتهامات نتانیاهو سه ماه پیش آغاز کرده اند، ولی انتشار خبر با ورود هیات ارشد آژانس به تهران همزمان شد.

رئیس موقت آژانس و کارشناسان او برای آن به تهران آمده اند که اقدام رژیم را در به کار انداختن نسل ششم سانتریفیوژها با نام آی آر سیکس مورد بازرسی قرار دهند. این سانتریفیوژها با سرعت بسیار کار می کنند و در زمان کوتاهی می توانند مقادیر عظیمی از اورانیوم را غنی سازند. این اقدام، راه رژیم ایران را برای رسیدن به بمب هسته ای، هموارتر می کند.

تا هنگام افشاگری نتانیاهو در مجمع عمومی سازمان ملل، تورقوزآباد یک محله ناشناخته در جنوب پایتخت بود. ولی پس از این افشاگری، شماری از ایرانیان به دیدن محل رفتند و به جستجوی مکانی پرداختند که نتانیاهو عکس در ورودی آن را هنگام نطق خود، به دوربین ها نشان داده بود.

در آن هنگام، عباس عراقچی معاون وزیر خارجه رژیم با انکار کامل این اطلاعات، ادعا کرد که دستیاران نخست وزیر اسرائیل، اطلاعات نادرست در اختیار نتانیاهو قرار داده و به گفته او “وی را سرکار گذاشته اند”.

ولی اکنون با انتشار خبر رویترز، یک بار دیگر معلوم می شود که اسرائیل چه منابع اطلاعاتی بسیار قوی در داخل ایران، به ویژه در امور اتمی دارد. این قدرت، هنگامی به خوبی آشکار گردید که اسرائیل توانست بیش از یکصد هزار سند مربوط به فعالیت های اتمی رژیم را از شورآباد تهران، به اورشلیم منتقل سازد.

سپاه سایبری حکومت اسلامی ایران، ساعاتی پس از سخنرانی نتانیاهو در سازمان ملل، بسیج شد تا با فرستادن “کامنت” به رسانه های فارسی زبان، این افشاگری نخست وزیر اسرائیل را به تمسخر بگیرد. چنین فعالیتی، همیشه پس از هر نطق نتانیاهو علیه جمهوری اسلامی ایران، در شبکه های اجتماعی انتشار می یابد.

حکومت ایران ادعا می کند که محل مورد بازرسی، یک کارگاه قالیشویی بوده و با فعالیت اتمی ارتباطی ندارد.

حکومت ایران نام تورقوزآباد را به فاطمیه تغییر داده، و برخی آن را “بهاران” می نامند. تلفظ دیگر این نام قدیمی، تورقوز آباد و همچنین دوقوزآباد است.

یک دیدگاه

  1. بنیامین نتانیاهو بشر دوست کل جهان را از خطر اتمی و خطر موشکی ولایت سپاه آخوندها با خبر می سازد و بهشت مسالمت آمیز روی زمین را نوید می دهد=شالوم=صلح و پیشرفت گرچه اگر ولایت سپاه آخوندها هم به مسالمت آمیز هم قسم می خورند؛:@#

Comments are closed.