آژانس بین المللی اتم: فعالیت های رژیم ایران را زیر نظر داریم. مکرون: محکوم می کنیم

دفتر کاخ ریاست جمهوری فرانسه هم در بیانیه‌ای اقدام حکومت ایران در باره  افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم را محکوم کرد و گفت : امانوئل مکرون، نیز این اقدام حکومت ایران را نقض  برجام خوانده است

گام دوم ایران برای افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم با واکنش‌های بین‌المللی مواجه شده است.

حکومت ایران امروز (یکشنبه ) در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که از این پس به محدودیتی که در برجام برای میزان غنی‌کردن اورانیوم تعیین شده پایبند نخواهد بود.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه حکومت ، گفت: حکومت ایران به دنبال حفظ برجام است، اما به دلیل عدم پایبندی طرف‌های اروپایی برجام به وعده‌هایشان، تصمیم گرفته برخی از تعهداتش را زیر پا بگذارد.

عراقچی این تعهدات را اقداماتی سیاسی با هدف اعتماد‌سازی خواند و افزود:  اقدام اخیر رژیم ایران برای زیرپا گذاشتن این تعهدات نیز یک اقدام سیاسی است.

در واکنش به  گام دوم حکومت  ایران برای افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم نهادها و مقامات بین‌المللی نسبت به این تصمیم ایران واکنش نشان دادند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، بلافاصله پس از پایان نشست خبری مقامات ایرانی در خصوص کاهش سطح تعهدات در برجام از کشورهای اروپایی خواست تا تحریم‌ها علیه ایران را فعال کنند.

وی گفت:  گام دوم رژیم ایران را اقدامی بسیار بسیار خطرناک عنوان کرد و از آلمان، بریتانیا و فرانسه خواست تحریم‌ها علیه ایران را به صورت خودکار دوباره فعال کنند.

یک سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در این باره گفت: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از بیانیه امروز ایران مطلع است».

وی اعلام کرد که بازرسان آژانس در ایران به زودی درباره گام دوم ایران به مقر این نهاد بین‌المللی در وین گزارش خواهند داد.
فرانسه

دفتر کاخ ریاست جمهوری فرانسه هم در بیانیه‌ای اقدام حکومت ایران در باره  افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم را محکوم کرد و گفت : امانوئل مکرون، نیز این اقدام حکومت ایران را نقض  برجام خوانده است .

آگاهان خبری می گویند شب گذشته (شنبه) مکرون تماس تلفنی یک ساعته‌ای را با حسن روحانی، رییس جمهورحکومت  ایران داشته و کشورش را به خویشتنداری در نقض برجام دعوت کرده بود.

در این بیانیه کاخ الیزه آمده است که  در حال حاضر، این کشور به دنبال فعال کردن گزینه حل اختلاف برجام که می‌تواند به تحریم ایران در سازمان ملل منجر شود، نیست و به این نکته اشاره شده است که مکانیسم ماشه در قبال اقدام تازه ایران فعال نمی‌شود.

مکانیسم ماشه به ساز و کاری در توافق هسته‌ای ایران و گروه کشورهای ۵+۱ اطلاق می‌شود که در آن عدول ایران از تعهداتش باعث می‌شود تحریم‌های سازمان ملل به صورت خودکار مجددا علیه تهران فعال شوند.

مکانیسم ماشه به ساز و کاری در توافق هسته‌ای ایران و گروه کشورهای ۵+۱ اطلاق می‌شود که در آن عدول ایران از تعهداتش باعث می‌شود تحریم‌های سازمان ملل به صورت خودکار مجددا علیه تهران فعال شوند.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در آژانس انرژی اتمی در واکنش به این اقدام حکومت ایران گفت: «با توجه به روندی که مشاهده شده بود، انجام این اقدام از سوی ایران دور از انتظار نبود.»

اولیانوف افزود:  همچنان راه مذاکرات میان طرفین باز است و گفتگوها باید در این خصوص ادامه یابد.

ReplyForward