آژانس بین المللی انرژی اتمی: «توسط سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران از حادثه نطنز آگاهی یافتیم»

پس از انتشار خبر انفجار در تاسیسات اتمی نطنز، آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد: از حادثه گزارش‌شده در  نطنز  توسط سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران آگاهی یافته است.

این در حالی است که مقامات رژیم بدون اشاره به جزئیات این انفجار گفته بودند، این حادثه ای بوده که  در یکی از سوله‌های “محوطه باز” تاسیسات نطنز رخ داده است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز تاکید کرده بود که این رخداد هیچ‌گونه تلفات جانی نداشته و لطمه‌ای به فعالیت‌های جاری این مجموعه نیز وارد نکرده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز  با انتشار توییتی اعلام کرد که با مقامات نظارتی ایران در تماس است و این نهاد همچنان می‌تواند به فعالیت‌های خود جهت راستی‌آزمایی در تاسیسات نطنز ادامه دهد.

کمالوندی در ادامه توضیحات خود گفته بود:  در محل حادثه “هیچ نوعی از مواد هسته‌ای نبوده” و به همین خاطر آلودگی ایجاد نشده است.

این رخداد تنها یک هفته پس از انفجارو اتش سوزی بود که  در شرق تهران رخ داد. مقامات ارشد سپاه پاسداران ادعا کرده بودند که  انفجار مربوط به “یک مخزن گاز در منطقه عمومی پارچین” بوده و “تلفاتی در بر نداشته است “. ولی  برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارد که محل انفجار منطقه خجیر تهران بوده است.

وال استریت ژورنال نیز در این زمینه  نوشت: «انفجار بزرگی در نزدیکی یک سایت کلیدی نظامی در ایران رخ داد.  وزارت دفاع رژیم ایران ادعا می کند  این حادثه بر اثر انفجار یک مخزن گاز صنعتی در یک منطقه مدنی پارچین بوده است.

پایگاه نظامی پارچین یک مجتمع عظیم است که به توسعه و تولید موشک و مهمات اختصاص داشته و شامل چندین سایت آزمایشی است. مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی گفته بود پارچین دست کم تا سال۲۰۰۴ برای آزمایش مواد انفجاری استفاده می‌شد که می‌توانسته برای تسلیحات اتمی استفاده شود. سایت نظامی موشکی خجیر نیز در محوطه عمومی این انفجار قرار دارد.