آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام داشت: به دومین مرکز هسته‌ای مشکوک در ایران دسترسی پیدا کرده است

بالاخره پس از ماه های متمادی کارشکنی از جانب حکومت اسلامی ایران، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، رسما اعلام کرد که بازرسان سازمان اجازه داده شد که به دومین مرکز مشکوک به فعالیت‌های هسته‌ای دسترسی پیدا کنند.

در خبرها آمده بود که گزارش در مورد سه سایت در داخل ایران که فعالیت های مشکوک اتمی در آن جریان دارد، توسط اسرائیل به آژانس بین المللی اطلاع داده شده بود. این اطلاعات از اسنادی به دست آمده که اسرائیل توانست از شورآباد در جنوب تهران، به اورشلیم منتقل سازد. این اسناد که شمار آن ها به یکصد هزار نزدیک می شود، آرشیو فعالیت های اتمی رژیم ایران محسوب می گردید.

دسترسی بازرسان آژانس به این مرکز بر اساس موافقت حکومت  ایران، امکان‌پذیر شد.

پیشتر نیز حکومت ایران در جریان سفر ماه گذشته مدیرکل آژانس به تهران با این موضوع موافقت کرده بود.

خبرگزاری رویترز، نیز پیشتر نوشته بود که آژانس در بیانیه رسمی خود به نام هیچ‌یک از این دو مرکز اشاره‌ای نکرده، اما اعلام کرده که فعالیت مشکوک در این دو مرکز به ۱۷ سال پیش  بازمی‌گردد.

سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده  معتقدند ایران در آن سال مشغول یک برنامه هسته‌ای مرتبط با ساخت سلاح هسته‌ای بوده است.

با آنکه آژانس اعلام کرد رسما اجازه دسترسی به همه مراکز هسته‌ای در سراسر ایران را دارد، اما تهران برای هفت ماه، مانع دستیابی آژانس به این دو مرکز شده بود.

رژیم ایران همواره هرگونه فعالیت هسته‌ای مشکوک را رد و اعلام کرده به همه توافقات هسته‌ای خود پایبند است.

همچنین بنیامین نتانیاهو،  نخست‌وزیر اسرائیل در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: حکومت  ایران ظرف چند ماه آینده برای تولید دو بمب اتمی به میزان کافی اورانیوم تغلیظ شده در اختیار خواهد داشت.

نخست‌وزیر اسرائیل به استفاده ایران از سانتریفیوژهای پیشرفته IR-9 اشاره کرده و گفته است که ایران با استفاده از این سانتریفیوژها می‌تواند ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم خود را ۵۰ برابر کند.

نتانیاهو در ادامه گفت که تردیدی در تلاش‌های ایران برای دست‌یابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای وجود ندارد. او از کشورهای اروپایی خواستار قاطعیت بیشتر در مقابله با ایران شد.