آژانس بین المللی انرژی اتمی: رژیم اسلامی ایران اورانیوم غنی شدۀ لازم برای تولید دو بمب اتمی را در اختیار دارد

آژانس انرژی اتمی در گزارشی جدید یک صفحه ای خود نوشت که حکومت اسلامی ایران سانتریفیوژهای نسل جدید، را در یکی از ساختمان های تاسیسات اتمی نطنز مستقر کرده است. مرکزی که  ماه گذشته یکی از سالن های جدید تولیدش  در اثر انفجاری مشکوک ویران شد.

سایت بلومبرگ نیز در این باره نوشت : حکومت ایران  از اورانیوم غنی شده توسط سانتریفیوژهای نسل جدید،  می تواند برای تولید سوخت و همچنین بمب اتمی استفاده کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه گزارش خود نوشت:  مهندسان ایرانی در ساختمان جدید سه آبشار از سانتریفیوژهای جدید را نصب کرده اند و هر آبشار شامل ١۶۴ سانتریفیوژ می شود که برای جدا کردن ایزوتوپ های اورانیوم با سرعت مافوق صورت می چرخند.

انتشار این گزارش همزمان شده  است با سفر مایک پمپئو،   وزیرخارجۀ آمریکا به کشورهای اروپایی به منظور تمدید و گسترش تحریم های تسلیحاتی علیه حکومت اسلامی ایران.

این برای دومین بار است که دیپلمات آرژانتینی، رافائل ماریانو گروسی، امروز (آدینه)  به عنوان مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی با مایک پمپئو ملاقات می کند.

گفته شده است که پیش از ملاقات وی با پمپئو ، گروسی مشاور اصلی خود را برای ملاقات با مقامات ایران راهی تهران کرده است.

در این گزارش آمده است که استقرار سانتریفیوژهای جدید در تاسیسات نطنز نقض توافق اتمی سال ٢٠١۵ به شمار می رود و نشان می دهد که انفجار ماه گذشته در این تأسیسات مانع از ادامه و توسعۀ غنی سازی اورانیوم از سوی ایران نشده است.

بلومبرگ در ارتباط با انفجارهای ژوئیه گذشته در تاسیسات نطنز و یکی از تاسیسات نظامی اطراف تهران  نوشته است که این عملیات به عنوان اقدامی برای ایجاد اخلال در برنامۀ غنی سازی اورانیوم ایران بوده است  و احتمال میرود که  این دو انفجار توسط اسرائیل و آمریکا صورت گرفته باشد.

این در حالی که حکومت اسلامی ایران “به دلایل امنیتی” همچنان از اظهار نظر دربارۀ علت انفجارهای ماه گذشته در این تأسیسات خودداری می کند.

بلومبرگ در ادامه نوشته است که از زمان خروج آمریکا از برجام، ذخیرۀ اورانیوم غنی شدۀ ایران پنج برابر افزایش یافته و به ١۵٧٢  کیلوگرم رسیده است. با این حجم از اورانیوم غنی شده حکومت ایران قادر به تولید دو بمب اتمی است. پیش از روی کار آمدن پرزیدنت  ترامپ ذخیرۀ اورانیوم غنی شدۀ ایران در حد مجاز ٣٠٠ کیلوگرم بود.

یک ماه بعد از انتخاب گروسی به عنوان مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی، این نهاد وابسته به سازمان ملل تحقیق دربارۀ فعالیت های گذشتۀ حکومت ایران را در زمینۀ اتمی و نظامی آغاز کرد.

مایک پمپئو، دو روز پیش  “ایران را تهدیدی واقعی علیه اروپا” خواند و دفاع از این کشور را برای برخورداری از سلاح بی معنا دانست.

بلومبرگ نوشته است :  بعید نیست که رویارویی آمریکا و دیگر کشورها در شورای امنیت در خصوص تحریم تسلیحاتی ایران دو کشور آلمان و فرانسه را با روسیه و چین همسو کند.