آژانس بین المللی انرژی اتمی یک بار دیگر از حکومت ایران خواستار توضیحات درباره سه سایت مشکوک شد

رئیس آژانس بین المللی انرژی اتم، برای دومین بار به حکومت ایران هشدار داد که فرصت کوتاهی برای ارائه توضیحات در مورد سه سایت اتمی اعلام نشده رژیم باقی مانده و آژانس همچنان در انتظار پاسخ حکومت ایران و توضیحات آن در این باره می باشد.

رژیم ایران بیشتر با این ادعا که اماکن ذکر شده جنبه نظامی دارد و بازرسی از آن ها ممنوع است، حاضر نشده به آژانس توضیحات قانع کننده ای بدهد. اکنون آزانس هشدار میدهد که در انتظار پاسخ لازم در ظرف هفته های آینده می باشد.

رافائل گروسی، رئیس آژانس بین المللی گفت: حکومت ایران باید  “فورا و همه‌جانبه” ضمن پاسخگویی به سئوالات آژانس، امکان دسترسی سریع بازرسان آن را به مکان‌های مشخص‌شده فراهم کند.

خبرگزاری آلمان در این باره نوشت :  اخیر بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌ نشان می‌دهد ایران برخلاف تعهداتش، فعالیت‌های اتمی ‌خود را در سه سایت هسته‌ای داخل کشور از بازرسان مخفی کرده است.

در این گزارش آمده که گروسی نیز پیشتر اعلام کرده بود که ایران حتی قبل از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با قدرت‌های بزرگ، از پاسخگویی درباره سه مکان نگهداری و استفاده از مواد هسته‌ای خود طفره رفته است.

کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران نیز در این باره  گفته که آژانس مجاز نیست برای بازدید از مراکز هسته‌ای ایران درخواست کند.

ابوالفضل حسن‌بیگی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز  ادعا کرد که گزارش آخر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، “تحت تأثیر مداخلات سیاسی و فشار” آمریکا و اسرائیل تدوین شده است.

این نماینده مجلس هم با متهم کردن آژانس به “سیاسی‌کاری و پیوستن به کارزار “فشار حداکثری” آمریکا علیه ایران گفته بود که همه این اقدامات، یک “عملیات روانی” علیه ایران است.

گروسی در گزارش خود گفته که به وضوح مشخص است  که ایران از مدت‌ها پیش همچنان به غنی‌سازی اورانیوم ادامه داده است و اکنون مشغول کار روی نسل بعدی فناوری‌های غنی‌سازی اورانیوم است.

نگرانی از پنهان کاری مقامات ایران و ممانعت از ورود بازرسان از ارایه توضیحات درباره سه سایت هسته‌ای گزارش نشده به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌ در حالی ابعاد جدیدی به خود می‌گیرد که بازرسان این آژانس تایید کرده‌اند ایران تقریباً میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود را از ماه نوامبر گذشته و به بهانه نقض شدن توافق برجام از سوی آمریکا و خلف وعده کشورهای اروپایی، به سه برابر افزایش داده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی با اشاره به سخنان مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشت که اگرچه ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران بیش از یک هزار کیلو گرم است ولی “ایران با همین میزان هم می‌تواند سلاح هسته‌ای تولید کند”. خبرگزاری فرانسه نیز به استناد گزارش جدید آژانس، ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران را بیشتر از ۱۵۰۰ کیلوگرم دانست که “حدود پنج برابر” توافق برجام است.