آگاهان اطلاعاتی: اقدام رژیم ایران  در استفاده از فیس بوک برای بسیج جاسوسان، شیوه ای ابتدایی است

اسرائیل یک فقره دیگر از تلاش های حکومت اسلامی ایران را برای برپایی شبکه های جاسوسی در این کشور افشاگری کرد و خبر داد که این بار رژیم کوشیده بود با استفاده از شبکه های اجتماعی و با کمک حزب الله لبنان و برخی فلسطینیان در کرانه باختری، افرادی را در اسرائیل به استخدام خود در آورد و آنان را برای فعالیت های جاسوسی به کار گیرد.

مقامات اسرائیلی که به این افشاگری دست زدند، از جمله گفتند که این تلاش رژیم ایران کاملا ناکام ماند و هیچ شهروند اسرائیلی حاضر به همکاری با آن شبکه نشد.

سرویس امنیت داخلی اسرائیل موسوم به شاباک اعلام داشت که بخشی از فعالیت به هدف یافتن عوامل جاسوسی، از جانب حکومت اسلامی ایران در میان اعراب شهروندان اسرائیل صورت گرفت که کاملا ناکام ماند.

بنا به این گزارش، تلاش رژیم ایران برای گردآوری اطلاعات حساس از داخل اسرائیل، با استفاده از فیس بوک و دیگر شبکه های اجتماعی بوده و فردی با نام جعلی “ابوجهاد” می کوشیده از این طریق با اسرائیلیان دوست شود و آنان را به گردآوری اطلاعات از داخل اسرائیل بکشاند.

این نخستین بار نیست که رژیم ایران برای برپایی شبکه های جاسوسی در داخل اسرائیل تلاش می کند. در یک مورد، فرد ایرانی که با ماموریت گردآوری اطلاعات و زیرپوشش “گردشگر” وارد اسرائیل شده بود، در تل آویو بازداشت گردید. رژیم ایران همچنین توانسته بود یک وزیر پیشین کابینه اسرائیل را به نام گونن سِگِو که بعدها به جرم فروش مواد مخدر نیز به زندان محکوم شده بود، به سوی خود بکشاند. این فرد که مدت کوتاهی وزیر انرژی اسرائیل بود، هم اکنون در زندان به سر می برد.

شاباک، سرویس امنیت داخلی اسرائیل این احتمال را نیز مطرح ساخته که رژیم ایران با اقدام جدید خود می خواسته است امکان ترور مقامات ارشد اسرائیلی و یا خرابکاری در مراکز حساس اسرائیل را برنامه ریزی کند.

به گفته مقامات شاباک، فعالیت افراد مربوط به این شبکه جاسوسی از چند ماه پیش شناسایی شده بودند و زیر نظر قرار داشتند. این شبکه در کرانه باختری و نوار غزه که هر دو فلسطینی نشین هستند فعالیت داشته است.

پیشتر یک اردنی نیز به ظن جاسوسی برای رژیم ایران، بازداشت گردید و محاکمه شد. او اعتراف کرده بود که دستورات جاسوسی از جانب ایران را از طریق منابعی در داخل سوریه و لبنان دریافت می کرده است.

شاباک شمار بازداشت شدگان در این رابطه را افشا نکرد، ولی گفت که آن ها در جریان بازپرسی اعتراف کرده اند که ماموریت آن ها از یک سو گردآوری اطلاعات حساس درباره اسرائیل، و همزمان تعیین هدف هایی برای ترور افراد و خرابکاری در اماکن بوده است.

کارشناسان امور اطلاعاتی می گویند که شیوه ایران در استفاده از فیس بوک و شبکه های اجتماعی برای بسیج جاسوسان، یک شیوه ابتدایی و غیرهوشمندانه است. زیرا آنان باید بدانند که اسرائیل همه این شبکه ها را به طور منظم رصد می کند.