آگاهان سیاسی اسرائیل: نتانیاهو نگران است که مقام نخست وزیری و رهبری لیکود را از دست بدهد

یک روز مانده به برگزاری دور دیگری از انتخابات پارلمانی در اسرائیل، همه احزاب کشور به شدیدترین تلاش خود دست زده اند تا بتوانند بیشترین تعداد کرسی ها را به خود اختصاص دهند. تقریبا همه احزاب ادعا می کنند که اگر به آن ها رای داده نشود، امنیت و مصالح کشور به خطر می افتد.

ولی کارزار اصلی، بین حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو، و حزب آبی و سفید به رهبری بنی گانتس جریان دارد. زیرا نظر سنجی ها نشان می دهد که هر دوی آن ها از نظر تعداد کرسی ها، بسیار نزدیک هستند و دولت آینده را حزبی می تواند برپا سازد که اویگدور لیبرمن رهبر حزب ییسرائل بینتیو حاضر به عضویت در آن باشد.

آخرین نظرسنجی ها نشان داده که کرسی های جناح راست حدود ۴۵ و جناح میانه و چپ حدود ۵۲ کرسی می باشد. حداقل کرسی ها برای تشکیل دولت، در اسرائیل ۶۱ کرسی می باشد و از این رو، هر یک از این دو رقیب، به کرسی های حزب لیبرمن نیاز دارد.

البته این ارزیابی ها نمی تواند کاملا موثق باشد، زیرا حدود چهل درصد از مردم اسرائیل هنوز تصمیم خود را نگرفته اند و آن ها ممکن است نتایج آراء را به کلی دگرگون سازند.

بینامین نتانیاهو در بکار بردن این ترفند که اگر او رای نیاورد، امنیت و آینده کشور به خطر خواهد افتاد، در انتخابات پیشین نیز مورد استفاده قرار گرفته بود و ممکن است کرسی های بیشتری را نصیب او کرد. ولی این بار به تاکتیک گسترده تر دست زده و آن این که اگر حزب او بتواند دولت آینده را برپا سازد، آینده خود وی در خطر خواهد بود.

برخی تحلیلگران با استناد به گفته های نزدیکان نتانیاهو و حتی طرز رفتار خودش، می گویند که اگر دولت آینده توسط او برپا نشود، مقامات ارشد لیکود او را از مقام رهبری عزل خواهند کرد و وی ممکن است کنار گذاشته شود. نتانیاهو در حال حاضر دارای رکورد دوران نخست وزیری است و در این زمینه، حتی از داوید بن گوریون که پایه گذار کشور مدرن اسرائیل بود پیشی گرفته است.

بنی گانتس رهبر آبی و سفید در سخنانی امروز (دوشنبه) گفت که نتانیاهو دارای چند پرونده تخلف مالی است که اگر نخست وزیر شود، می تواند با گذراندن قانونی در پارلمان، ادعای مصونیت کند و تا هنگامی که نخست وزیر باقی بماند، از تعقیب و محاکمه در امان باشد و نباید چنین امکانی را برای او به وجود آورد.

نتانیاهو در روزهای اخیر همه اسلحه ای که در اختیار دارد، وارد کارزار کرده است. او برای جلب آراء همه گروه های راست گرا، قول داده که اگر در نخست وزیری بماند، بخشی از کرانه باختری را که به موازات رود اردن و شمال دریای نمک است به اسرائیل ضمیمه خواهد کرد. او همچین قول داده که شهر مذهبی حبرون (الخلیل) را که آرامگاه پدران قوم یهود است، رسما به خاک اسرائیل ضمیمه سازد.

استدلال نتانیاهو در مورد انتشار این وعده های انتخاباتی آن است که پرزیدنت ترامپ کوتاه مدتی پس از انتخابات و تشکیل کابینه بعدی اسرائیل، طرح صلح خود را برای ایجاد آشتی بین اسرائیل و فلسطینیان ارائه خواهد کرد و اسرائیل باید با اقدامات فوری، او را در برابر کار انجام شده قرار دهد.

موضوع دیگری که نتانیاهو به آن افتخار می کند و خواهان پشتیبانی همه دارندگان حق رای می باشد، پیامی است که پرزیدنت ترامپ در توییتر خود انتشار داد و نوشت که در دیدار آینده با نتانیاهو، درباره پیشبرد پیمان همکاری نظامی بین دو کشور با وی گفتگو خواهد کرد.

قرار است چنین دیداری هفته آینده در حاشیه همایش سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل انجام گیرد که روز دوشنبه هفته آینده، کار خود را آغاز می کند.

یک دیدگاه

Comments are closed.