آیا استفاده از واژه‌ی «ایران» به جای «جمهوری اسلامی ایران» مخدوش کردن ذهنیت‌ها نیست؟ اختر قاسمی

خطاب به بی بی سی فارسی و رسانه‌های فارسی زبانی که بجای استفاده از «جمهوری اسلامی ایران» از واژه‌ی «ایران» استفاده میکنند:
سالیانی ست که استفاده از واژه‌ی ایران بجای نظام حاکم بر ایران توجه مرا جلب کرده بطوریکه چندین سال پیش هم در این باره در فیسبوکم نوشته بودم.

در تمام اخبار بی بی سی فارسی، از جمهوری اسلامی به عنوان ایران یاد میشود. به عنوان مثال تظاهرات مردم عراق علیه جمهوری اسلامی ایران را تظاهرات «علیه ایران» و یا تظاهرات مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران و آتش زدن پرچم جمهوری اسلامی را تظاهرات مقابل «سفارت ایران» و آتش زدن «پرچم ایران» بیان میکنند. آیا اینگونه خبررسانی نمیتواند مخدوش کردن ذهن شنونده باشد؟ آیا این ذهنیت را در مخاطب ایجاد نمیکند که جمهوری اسلامی همان ایران است و مردم عراق علیه مردم ایران و علیه پرچم ایران هستند و نه علیه دخالت‌های مخرب جمهوری اسلامی در عراق؟ آیا احساسات وطن پرستی خیل عظیمی از ایرانیان را برانگیخته نمی‌کند که همسو با جمهوری اسلامی علیه معترضین محق عراقی فحاشی و تضعیف کنند؟

نمونه‌ی دیگر این نوع خبررسانی در رابطه با تحریم‌ها که بارها گفته شد آمریکا، ایران را تحریم کرد، و یا در جدیدترین خبر بی بی سی گفته شد آمریکا پسر «رهبر ایران» را تحریم کرد!

از نگاه من این یک بازی روانیست که با شنوندگان و بینندگان و یا خوانندگان میشود: وقتی بطور مداوم اینگونه گفته و شنیده و خوانده شود، بطور ناخودآگاه در ذهن مخاطب چنین نقش می‌بندد که خامنه‌ای رهبر ایران است و جمهوری اسلامی همان ایران است و هر کس با جمهوری اسلامی و رهبری آن دشمنی کند با ایران و ایرانی دشمنی میکند!

در این چند روز گذشته خود من بارها شاهد چنین برخوردهای کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی بودم که علیه معترضین عراقی مطلب نوشتند و وقتی دلیل را پرسیدم با اینگونه پاسخ که آنها علیه ایران و ایرانی هستند مواجه شدم و نه علیه جمهوری اسلامی و مزدورانش در عراق! شکی نیست که رسانه‌ها و نوع خبررسانی در افکار عمومی و بخصوص قشری که بینش سیاسی تحلیلی ندارند تاثیر بسزایی دارد.

رسانه‌ای چون بی بی سی که ده‌ها خبرنگار و سردبیر با سابقه و ده‌ها تحلیل گر سیاسی در آن کار میکند فکر نمیکنم که فرق بین این دو یعنی «ایران» و «جمهوری اسلامی ایران» را تشخیص ندهند و ناآگاهانه چنین خبررسانی کنند!
امیدوارم دوستانی که خطر اینگونه خبر رسانی را واقف‌اند با صحبت کردن و نوشتن در این باره تلاش کنند تا شاید به گوش سردبیری بی بی فارسی برسد و به این موضوع توجه کنند و جمهوری اسلامی ایران را ایران ننامند!

ایران یک کشور است با ۱٫۶۴۸۰۰۰ کیلومتر مساحت و بیش از ۸۰ میلیون جمعیت رنگارنگ که مردمش مخالفت با نظام اسلامی و رهبری‌اش را بارها با هزینه‌های سنگین نشان دادند و همچنان نشان میدهند، اما نظام سیاسی حاکم بر ایران که سیاست مخرب درون و برون را دنبال میکند و دخالت در امور دیگر کشور‌ها چون عراق و سوریه و لبنان و یمن و…. را پیگیری میکند و جنگ و ترور را در منطقه دامن میزند، نظام جمهوری اسلامیست که هم خود ایران و مردمش را ویران کرده و هم مردم عراق و منطقه را!

مردم عراق علیه ایران یا مردم ایران نیستند بلکه همانند ایرانیان آزادیخواه علیه نظام جمهوری اسلامی هستند که سالیانیست کشورشان را به تصرف در آورده و با ایجاد تفرقه و تشنج در بین آنان، شیعه گری را ترویج و دامن میزند تا از روی کول مردم عراق بتواند قدس را فتح کند. مردم آزادیخواه عراق بخوبی میدانند که ایرانیان خود ۴۰ سال است در بند این حکومت دیکتاتور مذهبی هستند و در این شرایط در کنار آنها هستند و مخدوش کردن ذهنیت مردم با استفاده از ایران بجای حکومت جمهوری اسلامی ایران، اگر غیر عمد و ناآگاهانه نباشد مطمئنن تبهکارانه است و میتواند فقط کار کسانی باشد که از دوستی و اتحاد مردم ایران و عراق علیه جمهوری اسلامی وحشت دارند، چون منافع‌شان در گرو بودن آنهاست!

 

4 دیدگاه‌

  1. کشور ایران – کشوری باستانی و کهن و ریشه دار میباشد ولیکن جمهوری اسلامی ایران نوعی حکومت و رژیمی با خاصیت مافیایی وفراماسونری مذهبی شیعه میباشد که خواستها و نیازهای واقعی مردم کشور ایران را ازبین برده و ملتش را به گروگان گرفته است. درواقع کشور و ملت ایران دردستان این گروه مافیایی و فرقه ای و فرمانبر از سازمان فراماسونری اسیر و گرفتار شده اند که تعداد اسرائ آن بالغ بر هشتاد میلیون نفر میرسد و الباقی را نیز مزدوران و عوامل و دوروبرسید علی خامنه ای این فراماسون ۳۳ درجه را شامل میشود.

  2. به گفته یکی از افرادی که با شبکه بی بی سی فارسی ارتباط دارد مدیران این شبکه مشخصا از همه کارکنان خواسته اند حتما از واژه ایران برای جمهوری اسلامی ایران استفاده کنندد و در این مورد بخشنامه هایی را هم صادر کرده اند . به گفته این فرد، کارکنان وطنپرست این شبکه بارها هشدار داده اند که حتی رژیم هم خود را “ایران” نمیداند و به مدیریت هشدار داده اند که با موضعگیری علیه مواضع و خواسته های اکثریت مردم ایران و دهن کجی به آنان در این برهه از تاریخ نه تنها باعث بدنامی این شبکه و از دست رفتن مخاطبان میشوند بلکه از آنجا که ملت ایران بی بی سی را نماینده دولت و ملت انگلیس میداند، عامل دشمنی بلند مدت ملت ایران با مردم انگلیس و تخریب اصل روابط دوستانه بین ملتها میشود. مضحک تر از همه به کار گرفتن واژه “رهبر ایران” برای خامنه ای است که حتی خود حکومت، خود خامنه ای و رسانه های رژیم هم به کار نمی برند. بنابراین استفاده از آن حتی باعث جلب محبت حکومت و رهبر آن از مدیران شبکه نمیشود. دلیل آن تنها میتواند نوعی دهن کجی عمدی به ملت باشد.

  3. آیت الله بی بی سی که خیلی تابلوئه بابا. بیشتر شبیه وبلاگ بسیجی هاست تا زیر مجموعه ای از خبرگزاری رسمی یک کشور غربی. از طرفی هم شدیدا نوکر دموکراتای آمریکاست. اخبارشو برید بخونید، نسخه فارسی سی ان انه! دشمن ترامپه و مجیزگوی دموکراتها. اسم خودشم گذاشته بی طرف. اصلا اهمیت نمیده دیگران راجع بهش چی قضاوت میکنند! فقط با لجاجت و دهن کجی راه خودشو میره.

Comments are closed.