آیا اسرائیل به برگزاری دور چهارم انتخابات زود هنگام نزدیک می شود؟ تاثیر انتخابات آمریکا؟

در اوج بحران کورونا، اسرائیل یک گام دیگر به برگزاری چهارمین دوره انتخابات زود هنگام نزدیک شده است. علت آن است که بنیامین نتانیاهو قاطعانه اعلام داشت که خیال ندارد لایحه بودجه سال کنونی را که دو ماه دیگر به پایان می رسد، به پارلمان ارائه کند. در این میان، بنی گانتس وزیر دفاع و رهبر حزب ابی و سفید که یک عنوان دیگر او “جایگزین نخست وزیر” است، اعلام داشت که به این باور رسیده که نتانیاهو قصد ندارد پست نخست وزیری را به او انتقال دهد.

طبق توافقی که در آغاز سال میلادی جاری برای برپایی دولت آشتی ملی به دست آمد، قرار بود که مقام نخست وزیری با گذشت یک سال و نیم، به بنی گانتس سپرده شود. ولی اکنون مسلم می شود که چنین نقل و انتقالی صورت نخواهد گرفت و این امر موجب خشم گروهی از بلندپایگان حزب ابی و سفید شده که رهبرشان بنی گانتس این گونه، با خُلف وعدۀ نتانیاهو کنار می آید.  مقامات حزب آبی و سفید گفته اند که اکنون برایشان مسلم شده که نتانیاهو بودجه سال مالی کنونی را در ماه های باقیمانده تهیه نخواهد کرد و مفهوم این امر ممکن است انحلال پارلمان را به دنبال آورد و برگزاری انتخابات زودهنگام را حتمی سازد.

اگر این ارزیابی به واقعیت بپیوندد، اسرائیل در ماه مارس سال آینده، کمتر از پنج ماه دیگر، برای چهارمین بار پای صندوق های اخذ رای خواهد رفت.

اکنون توپ در زمین حزب آبی و سفید است که با  تصویب بودجه موافقت کند و روند انتخابات زودرس متوقف گردد و نتانیاهو بتواند چند ماه دیگر در مقام نخست وزیری بماند.

پیشتر ارزیابی شده بود که اگر پرزیدنت ترامپ شکست بخورد، موقعیت نتانیاهو در اسرائیل نیز ضعیف خواهد شد و او گرایش کمتری به انتخابات زود هنگام نشان خواهد داد. ولی تصور می رود که این اریابی درست نبوده است.

نتانیاهو در این هفته در جلسه کمیسیونی در پارلمان شرکت کرد که ریاست آن را یک سیاستمدار عرب اسرائیلی به عهده دارد و ماموریت آن ایجاد تساوی حقوق هرچه بیشتر بین همه شهروندان یهودی و عرب اسرائیل می باشد. این اقدام نتانیاهو چنین تعبیر شد که او اکنون با نزدیک بودن انتخابات زودهنگام، می خواهد به نمایندگان عرب پارلمان نزدیک شود، زیرا بعید نیست که اگر در آینده بخواهد دولتی برپا سازد، به آراء سیزده عرب عضور پارلمان نیاز داشته باشد. نتانیاهو پیشتر هرگونه همکاری با نمایندگان عرب را اقدامی خطرناک خوانده بود.