آیا اسرائیل را باید بابت فروش جنگ افزار به کشورهای دیگر ملامت کرد؟

 

در همان هنگام که اعلام شد بزرگترین فروشندگان اسلحه در بازار جهانی، کشورهای روسیه، ایالات متحده و بریتانیا هستند، اعلام گردید که اسرائیل نیز در شمار فروشندگان عمده اسلحه در جهان می باشند و هند بزرگترین مشتری جنگ افزار ساخت اسرائیل است.

این آمار توسط موسسه بین المللی پژوهش صلح استکهلم انتشار یافته که می افزاید: کشورهای آذربایجان و ویتنام نیز حزو مشتریان عمده اسلحه اسرائیلی محسوب می شوند.

گفتنی است: اسرائیل در مدت هفتاد سال استقلال دوباره خود، همیشه مورد تهدیدهای امنیتی قرار داشته و برای دفاع از موجودیت خود به تهیه جنگ افزارهای پیشرفته نیازمند بوده است.

ولی اسرائیل بارها در لحظات حساس، مورد تحریم خرید اسلحه برای دفاع از خود گردید و از این رو در صدد برآمد سیاست خودکفایی  در پیش گیرد.

اسرائیل با فروش سلاح های بسیار پیشرفته تولیدی خود، نه تنها به ارز خارجی برای تامین واردات خود دست می یابد، بلکه با در اختیار داشتن بودجه بیشتر، می تواند اسلحه پیشرفته تری بسازد و هم زمان، هزینه تولید را نیز کاهش دهد.

برخی سازمان های چپ گرا اسرائیل را به جنگ طلبی در فروش اسلحه متهم ساخته اند و این در حالی که فروشندگان عمده اسلحه در جهان، خود کشورهای بزرگ هستند و انتقادهای گزنده از اسرائیل، نمونه دیگری از خرده گیری نسبت به این کشور است که برخی سازمان ها و حکومت های تصور می کند که اسرائیل نباید حق دفاع از خود را داشته باشد.

به موجب گزارش انستیتوی استکهلم،  بزرگترین فروشندگان اسلحه در جهان، کشورهای ایالات متحده، روسیه، فرانسه و آلمان هستند و صادرات اسلحه از اسرائیل در سال گذشته یک میلیارد و ۲۶۰ میلیون دلار بوده است.

3 دیدگاه‌

  1. برخی سازمان های چپ گرا اسرائیل را به جنگ طلبی در فروش اسلحه متهم ساخته اند و این در حالی که فروشندگان عمده اسلحه در جهان، خود کشورهای بزرگ هستند و انتقادهای گزنده از اسرائیل، نمونه دیگری از خرده گیری نسبت به این کشور است که برخی سازمان ها و حکومت های تصور می کند که اسرائیل نباید حق دفاع از خود را داشته باشد.

    به موجب گزارش انستیتوی استکهلم، بزرگترین فروشندگان اسلحه در جهان، کشورهای ایالات متحده، روسیه، فرانسه و آلمان هستند و صادرات اسلحه از اسرائیل در سال گذشته یک میلیارد و ۲۶۰ میلیون دلار بوده است.

  2. افزایش تقاضای سلاح زمانی اوج میگیرد که نامنی و خشونت جهان را تهدید میکند و فروش سلاح باتوجه به ناتوانی کشورهای متوسط در تولید ان و تهدیدات تروریسم در این کشورها مانند میانمار، یک ضروت است

Comments are closed.