آیا اسرائیل میتواند تاسیسات اتمی رژیم را منهدم کند؟ گفتگوی منشه امیر با نوید طوبیان در تل آویو

رئیس جدید موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل) داوید برنع،  از روز دوشنبه گفتگوهای خود را در واشنگتن با مقامات ارشد آمریکایی درباره اقداماتی که باید برای جلوگیری از دستیابی رژیم ایران به بمب هسته ای انجام گیرد، آغاز کرده است.

بنی گانتس وزیر دفاع اسرائیل دو روز دیگر (پنجشنبه) به این دیدارها خواهد پیوست.

گفته شده که رئیس موساد حامل اطلاعات بسیار محرمانه و جدیدی است که از میزان بسیار خطرناک پیشرفت برنامه های اتمی رژیم ایران حکایت دارد.

رئیس موساد در این هفته گفت که او در دوران خدمت خود نخواهد گذاشت ایران بمب هسته ای داشته باشد – و افزود: «اسرائیل هرگز نخواهد گذاشت رژیم ایران که از نابودی کشور ما سخن می گوید، به بمب هسته ای برسد».

سفر وزیر دفاع اسرائیل به واشنگتن، ظاهرا برای بررسی گزینه های نظامی علیه برنامه های هسته ای رژیم ایران است. ولی یک منبع ارشد سیاسی در اسرائیل که حاضر نشد نامش برده شود، گفت: آرزوی ما آن است که برای متوقف ساختن برنامه های اتمی رژیم ایران نیازی به عملیات نظامی نباشد، ولی اسرائیل خود را برای هر احتمالی آماده می سازد.

در اورشلیم ارزیابی می شود که ایالات متحده هنوز حاضر نیست به عملیات جنگی علیه اتم ایران دست بزند، ولی باور بر آن است که با برخی گزینه های غیرنظامی نیز می توان این برنامه ها را خنثی کرد. حمله پهپادی روزهای گذشته به یکی از مراکز حساس اتمی که قرارگاه پدافندی سپاه پاسداران نیز در مجاورت آن قرار دارد، می تواند اشاره دیگری به این گزینه ها باشد.

درباره همه این موضوع ها گفتگویی داشتیم با آقای نوید طوبیان از پژوهشگران امور خاورمیانه که سردبیر پیشین دوران دوم رادیو صدای اسرائیل بود و سالیان دراز است که رئیس بخش ایران در یک نهاد است که در زمینه  پژوهش رسانه های جهان فعالیت می کند.

نسخه کامل این مصاحبه در اختیار کاربران قرار دارد: