آیا اسرائیل و ایران در برابر یک جنگ تمام عیار قرار دارند؟ ارزیابی منشه امیر در مصاحبه با شهرام همایون در کانال یک

در برنامه هفتگی گفت و گو با آقای شهرام همایون در شبکه تلویزیون جهانی کانال یک، آقای منشه امیر در پاسخ به این پرسش که آیا باید در انتظار جنگ تمام عیار بین اسرائیل و حکومت اسلامی ایران بود، آن را منوط به تحولات آینده دانست، ولی تاکید کرد که اسرائیل به آمادگی های خود در این زمینه ادامه می دهد تا برای هرگونه احتمالی آمادگی کامل داشته باشد.

آقای امیر گفت که سخنان پرزیدنت بایدن در مورد واکنش قاطع به حملات پهپادی رژیم ایران، از این پس کوبنده خواهد بود. همچنین آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده گفت که همه گزینه ها و از جمله گزینه نظامی روی میز است. وی گفت: پرزیدنت بایدن خود  تایید کرده که حمله به قرارگاه نظامی آن کشور در فاصله بین عراق و سوریه، توسط پهپادهای ساخت ایران انجام گرفته است. حالا باید پرسید که وی در واکنش به این حمله که خود آمریکایی ها انگشت اتهام را به سوی رژیم ایران دراز می کنند، چه می خواهد بکند؟

آقای امیر گفت که احتمال بروز یک جنگ فراگیر همچنان کم است و بسیاری از تدارکات و تحرکات نظامی اسرائیل جنبه هشدار دارد و هدفش کشاندن جهان به اقدامات عملی علیه رژیم ایران است. ولی در چنین مواردی، هرگز نمی تواند به ارزیابی قاطع پرداخت و هر بحرانی ممکن است به جنگ نیز بیانجامد.

از دیدگاه آقای امیر، رژیم ایران، گرچه دائما تهدید می کند، ولی به صلاح خود نمی داند وارد یک جنگ مستقیم شود. از سوی دیگر، اسرائیل نمی تواند در برابر ادامه برنامه های اتمی ایران ساکت بنشیند.

نسخه کامل این مصاحبه هفتگی در اختیار کاربران قرار دارد: