آیا اسرائیل کشوری است که دین بر آن حکومت می کند، و یا کشوری است که بر اساس موازین سکولار اداره می شود؟

آیا این جا اسرائیل است که در آن مذهب کاملا از دخالت در امور کشوری منع شده و ساختار سیاسی اسرائیل سکولار است، و یا حکومت اسلامی ایران است که در آن همه چیز باید بر اصول شریعت استوار باشد و به ویژه آن که زن و مرد در اماکن عمومی از هم جدا باشند؟

اکنون در اسرائیل این مباحثه و مناظره جریان دارد که آیا اینجا یک کشور سکولار است و یا طبق اصول دینی اداره می شود. البته احزاب مذهبی در اسرائیل یک وزنه سیاسی سنگین محسوب می شوند، ولی کشور سکولار است.

اما در این هفته در شهر عفولا در شمال اسرائیل قرار بود که افراد اولترا ارتدوکس در پارک شهر یک کنسرت برپا کنند که در آن بین زنان و مردان یک دیواره باشد که مبادا چشم کسی به کسی نیافتد. ولی مردم شهر عفولا به پا خاستند و گفتند که طبق قانون، در اماکن عمومی، جدا کردن زن و مرد ممنوع است و این کنسرت نباید اجرا شود، مگر آن که زن و مرد در کنار یکدیگر بنشینند.

اما پیروان معنویات دینی در استدلال خود می گویند که این، یک قانون تبعیض آمیز است. زیرا اگر یک رن مذهبی، که دوست دارد کنسرت بشنود، ولی حاضر نیست در کنار مردان بنشیند، باید از این حق محروم باشد> چرا یک اکثریت سکولار در اسرائیل، می خواهد شیوه زندگی خود را بر اقلیتی که خواهان جدایی مرد با زن است، تحمیل کند؟

شما چه می اندیشید؟

7 دیدگاه‌

 1. درود.
  از جوانب بسیاری میتوان این موضوع را تحلیل کرد. با این حال اگر به چند سوال کلیدی پاسخ داده شود، خیلی از مسائل روشن میشود:
  ۱- آیا شیوه ی حکومتداری در اسرائیل به شکلیست که افراد غیر مذهبی نیز میتوانند دارای سمتهای اجرایی و حکومتی باشند؟
  ۲- آیا منشور حقوق شهروندی به گونه ای تنظیم شده است که افرادی که آیینهای مذهبی را برگزار نمیکنند یا در موردشان به انتقاد میپردازند، تحت پیگرد قانونی قرار میگیرند؟
  ۳- آیا کنست خود را ولی خداوند بر روی زمین میداند و میتواند فراتر از قوانین حکم صادر کند؟
  ۴- آیا هر گونه انتقاد از شیوه ی اجرای اصول مربوط به دین و مذهب در جامعه باعث مرتد دانستن و محاکمه و در نهایت اعدام افراد میشود؟
  ۵- آیا قائل شدن امتیاز برای مذهبیون، باعث میشود که افراد شایسته منزوی و از کشور متواری شوند؟
  اگر پاسخ این سوالات و موارد مشابه منفی است، طبیعتا با حکومتی سکولار مواجه هستیم که به شهروندانش هم حق انتخاب میدهد و هم امکان انتقاد.
  سربلند اسرائیل عزیز.

 2. باسلام بنده این سوال راازمذهبیون دارم آیااگرزن یامردی بدلیل اعتراض به تفکیک جنسیتی این نوع مراسم یاکنسرتهاراتحریم کرده وتفکیک جنسیتی را بنوعی توهین به خودتلقی کندتکلیف چیست

 3. تمامی دشمنان اسرائیل به نادانی و بی خردی حکومت جمهوری اسلامی نیستند و متاسفانه اسرائیل دشمنی بسیار مکار و حیله گر همچون انگلستان دارد که در لباس دوستی خطرناک ترین تهدیدات را متوجه رقیبان خود میکند.
  انگلستان استاد فرقه سازی و استفاده از تهیجات مذهبی است؛ آنگونه که حکومت جمهوری اسلامی را طراحی نمود؛ نظر آمریکا و دیگر کشورهای غربی را برای روی کار آوردن آن جلب کرد؛ و با حمایت همیشگی آشکار و پنهان از حکومت، آنرا به انواع مهارتهای عوام فریبی مجهز ساخت.
  چه بسا در همان دوران، انگلستان منافع یک دشمن پوشالی اما پر سر و صدا (همانند جمهوری اسلامی) را نیز برای حفظ انسجام داخلی اسرائیل و جلب حمایتهای خارجی توجیه می نمود؛ اما با گذشت زمان این دشمن پر سرو صدا موجب جلب حمایت مردم اسرائیل از احزاب تندرو مذهبی گردید و این یعنی باز شدن راه نفوذ انگلستان.
  انگلیسی ها به خوبی میدانند که مذهب و حکومت مذهبی شاید در زمان پیامبرانش کارآمد بوده و با رواج پرسشگری افراد نخبه جامعه را جذب خود مینموده است، اما امروز عملکردی کاملا متضاد دارد.
  روحانیان دیدنی امروزه هرگونه پرسشگری مذهبی را به صراحت محکوم و مطرود میدانند و با این منطق، تنها افرادی با آگاهی اندک و سطح هوشی پایین جذب مراکز مذهبی میشوند؛ و لذا نخبگان جامعه با هزاران پرسش در مقابل آن قرار میگیرند.
  اینجاست که نقش مخرب یک حکومت مذهبی آشکار میگردد؛ حکومتی که بیخردانی با توهم دانایی، خود را بر خردمندان پرسشگر برتری داده و با زیرو رو کردن ارزشها، مدیریتی ویرانگر را بر کشور تحمیل میکند.
  بهترین راه مقابله با چنین افیونی پیشگیری از اعتیاد است؛ اقداماتی مانند ترویج پرسشگری مذهبی و توجیه حق پرسشگری به عنوان والاترین ارزشهای انسانی؛ ایجاد روستا یا شهرک هایی بر اساس قوانین سخت گیرانه مذهبی برای بازدید عموم مردم و درک خفقان جامعه مذهبی؛ ترویج دوستی و اتحاد بین ادیان و مذاهب که خود موجب پرسشگری و فاصله گرفتن از تعصبات کور میگردد و غیره …

 4. این پیشامد در دادگستری رسیدگی میشه۰ منشور قوانین کوروش بزرگ را در قانون اساسی تان جای دهید، اما حالا زمان این چیزھا نیست و باید در اندیشه دشمنانِ اسرائیل و یهود باشیم۰

 5. اسرائیل کشوریست که مانند ایران همگام تمدن بشریت بوده هیچ کسی پیدا نخواهد شد بگوید که اسرائیل سکولار ویا مذهبی است زیرا ارزش موجودیت اسرائیل یهودیت است وحکومت ان به اساس تجارت زنده گی واعتقادی مذهبی می باشد که بالای مردم حکومت دارد وملت ان را به دل وجان پذیرفته اند. با وجود مخالفت های اعراب ومسلمانان افراطی که با بهودیت دارند میدانند حکومت اسرائیل بهترین نوع حکومت داری درجامعه انسانی است.

 6. سلام // پیدایش وتأسیس اسرائیل بر مبنای مذهبی وپیشینه تاریخی مذهبی بوده و نقش ونگار دین در سیاست ورفتار اجتماعی مودم وسیاستمداران وارتش اسرائیل کاملا دیده می شود، واما سکولار بودن آن هم در بعضی از جوانب مشاهده می شود. در اسرائیل متدینین ، زن وسگ بهترین زندگی را دارند.

 7. کشور اسراییل کشوری بسیار بیشرفته و مردم بسیارهوشمندی داردکه از دیر باز در تمامی علوم پیشرفتهای خیره کننده ای داشته و دارد در زمان کورش کبیر برای امنیت مردم اسراییل کورش کبیر مردم اسراییل ا را به ایران اورد و با تمام توان از انها حمایت کرد اگنون نیز باید کورش زمان اقای ترامپ مردم اسراییل را به امریکا برده و از هوش سرشار مردم اسراییل استفاده کرده و همچنین از منطقه پر خطر خاورمیانه خارچ کرده وبه امریکا کوچ دهد تا مردم اسراییل در امنیت کامل به پیشرفهای خود ادامه دهند چون اکنون جهان به نبوغ مردم اسراییل نیاز دارد

Comments are closed.