آیا اسرائیل یک عامل فرافکنی و تجزیه کشورها در خاورمیانه است؟ پاسخ آقای منشه امیر به این پرسش

در یک برنامه زنده پرسش و پاسخ تلویزیونی، فردی پرسید که آیا اسرائیل یک عامل تجزیه و تفرقه در کشورهای خاورمیانه است تا از این طریق، کشورهای همسایه خود را تضعیف کند؟

او در توضیح خود، ادعا کرد که اسرائیل از جریان تجزیه طلبی کردها در منطقه پشتیبانی کرده و می کند و به عنوان مثال  گفت: اسرائیل به جمهوری مسلمان آذربایجان کمک کرد که بتواند ارمنستان را در عملیات جنگی به شکست وادارد.

آقای منشه امیر در پاسخ گفت: این ادعا که اسرائیل خواستار تجزیه ایران و تضعیف این کشور می باشد، از هنگام به قدرت رسیدن جمهوری اسلامی تا به امروز رواج داشته و تصور می رود که این افترا بخشی از تلاش حکومت ایران برای موجه جلوه دادن شعار “اسرائیل نابود باید گردد” می باشد. ولی شوربختانه، عواملی نیز در اپوزیسیون برون مرزی، این شایعه را بکرات منتشر ساخته و اسرائیل را مورد افترا قرار داده است.

آقای امیر گفت که منافع ملی اسرائیل ایجاب می کند که یک ایران قوی و یکپارچه وجود داشته باشد که از شر تندروهایی که به نام اسلام قصد ویران سازی اسرائیل را دارند رهایی یابد. ایران یک قدرت بزرگ منطقه ای است و وزنه متقابلی در برابر کشورهای عرب است که هنوز هم شماری از آنها به دشمنی با اسرائیل ادامه می دهند.

او گفت که در نیم قرن اخیر، اسرائیل یک بار به کردها یاری نظامی رسانده و آن هم نه در ایران، بلکه در کشور عراق بوده و با همکاری و درخواست محمد رضا شاه فقید صورت گرفت و هدف از آن تامین حقوق بین المللی ایران در تملک نیمی از اروند رود (شط العرب) بوده است.

با آن که بسیاری از اهالی اسرائیل با تلاش کردها برای رسیدن به حقوق خود جانبداری می کنند، ولی دولت اسرائیل هرگز به تجهیز کردهای ایران و یا کمک مالی به آنها نپرداخته است.

در مورد جنگ بین ارمنستان و آذربایجان، آقای منشه امیر توضیح داد که این جنگ به هدف تجزیه طلبی در خاورمیانه نبوده، بلکه دو کشور همسایه، با هم بر سر ناحیه قره باغ عُلیا نزاع دارند که از هنگام فروپاشی اتحاد شوروی ایجاد گردیده است و ربطی به اسرائیل ندارد.

آقای امیر گفت: ارتش ترکیه بود که با همه توان خود به یاری مسلمانان شیعه آذربایجان شتافت و به آن ها برای شکست دادن ارتش ارمنستان که به حمله به قره باغ برای تسخیر آن دست زده بود یاری رساند. هواپیماهای جنگی و پهپادهای نظامی ساخت ترکیه بود که این پیروزی را امکان پذیر ساخت.

آقای منشه امیر افزود: اسرائیل تا کنون مقادیر زیادی اسلحه و پهپاد به آذربایجان فروخته و آن کشور مسلمان که در همسایگی شمالی ایران قرار دارد از روابط دوستانه ای با اسرائیل برخوردار است. ولی  این دوستی به هدف اجرای اتهام تجزیه طلبی از جانب اسرائیل در منطقه نیست، بلکه تامین امنیت اسرائیل در برابر رژیم ایران است که اسرائیل را به نابودی تهدید می کند.

آقای امیر درپاسخ به این فرد که اسرائیل را به تجزیه طلبی در منطقه متهم ساخته بود، از جمله گفت که یگانه عامل تجزیه طلب در منطقه، حکومت اسلامی ایران است که با تبعیض و سرکوب اقلیت های قومی، آنان را به طغیان وا می دارد و به فکر جدایی از ایران می اندازد. او همچنین گفت که رژیم تجزیه طلب ایران، با دخالت های گسترده نظامی و تروریستی، موجب ادامه آشوب در عراق شده، با بشار اسد علیه مردم سوریه همکاری می کند، در یمن حوثی های نیمه شیعه را مسلح ساخته که آن سرزمین را تجزیه کنند، و همچنین با برپایی حزب الله در لبنان و رساندن کمک های کلان تسلیحاتی و مالی، استقلال و تمامیت ارضی لبنان را مورد تعرض قرار داده است.