آیا امکان استفاده محدود موسوی و کروبی از تلفن دستی و اینترنت، یک توطئه رژیم باید تلقی شود؟

آیا امکان استفاده محدود موسوی و کروبی از تلفن دستی و اینترنت، یک توطئه رژیم باید تلقی شود؟

در رابطه با این خبر که رژیم به میرحسین موسوی و مهدی کروبی اجازه داده است که پس از هشت سال حبس خانگی، بتوانند به طور محدود از استفاده از تلفنی دستی و خدمات اینترنتی استفاده کنند، واکنش های متضادی در شبکه های اجتماعی فارسی زبان انتشار یافت. در حالی که برخی کاربران، اعطای این آزادی بسیار محدود را نشان دیگری از تنگنای سیاسی و اقتصادی حکومت دانستند و آن را به نشان ضعف رژیم تعبیر کردند، برخی دیگر از کاربران آن را یک توطئه از پیش حساب شده دانستند و ادعا کردند که موسوی و کروبی، در واقع بخشی از مهره های رژیم هستند که برای “روز مبادا” در “آب نمک” نگهداری شده اند.

سامانه اینترنتی “کلمه” که معمولا گزارش هایی را در رابطه با این دو زندانی منتشر می سازد، خبر داد که به میرحسین موسوی و همسرش خانم زهرا رهنورد اجازه داده شده تلفن سلولار در اختیار داشته باشند و همچنین، بتوانند از اینترنت استفاده کنند. همین تسهیلات در مورد مهدی کروبی نیز گزارش شده است.

این سه تن از هشت سال پیش که به نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرده و از مردم خواسته بودند به خیابان بیایند و به تظاهرات دست بزنند، در خانه خود زندانی شده اند و تماس بسیار محدودی با دنیای بیرون دارند.

در این هشت سال، رژیم نوع جرم آنان را اعلام نکرده و آنها را مورد محاکمه قرار نداده است.

در سال های اخیر، بارها افراد سیاسی در ایران از رژیم خواستار شده بودند به این ستمگری و رفتار غیرقانونی پایان دهد و آن سه تن را آزاد کند. حسن روحانی نیز در این زمینه وعده هایی داد. ولی جناح تندرو حکومت همه تلاش ها را خنثی کرد و حبس خانگی ادامه یافت.

آشنایان امور ارزیابی کردند که تسهیلات محدود کنونی، نوعی پاسخگویی به فشارهای جناح حسن روحانی و افراد موسوم به “اصلاح طلب” است و در همان حال از ضعف و نگرانی حکومت حکایت دارد که می خواهد جلوی گسترش اعتراض های مردمی را بگیرد.

در عین حال، برخی کاربران در شبکه های اجتماعی، این خبر را بخش دیگری از سناریوی از پیش نگاشته شده حکومت دانستند که از دیدگاه آنان، عمدا می خواهد از موسوی و کروبی یک قهرمان بسازد، تا پس از برانداختن دولت روحانی، و یا پایان دوران ریاست جمهوری او، آنان را برای انتخابات آینده مطرح سازند و دوباره امیدی در دل مردم ایجاد کنند تا بتوانند آنان را به پای صندوق های رای بکشانند

رژیم ایران، بعد از هشت سال حبس خانگی  میر حسین موسوی و زهرا رهنورد به آنان اجازه داد که با رعایت محدودیت های سنگینی، بتوانند از تلفن همراه و همچنین برنامه های تلویزیونی برخوردار شوند تا نوعی ارتباط بین زندان خانگی آنان و دنیای خارج به وجود آید که زیر نظارت و کنترل کامل خواهد بود.

به گزارش وب سایت کلمه، ماموران امنیتی رژیم بعد از هشت سال بازداشت خانگی  میرحسین موسوی و زهرا رهنورد به تازگی به آنان پیشنهاد کرده اند که در صورت تمایل می‌توانند  از تلفن همراه وهمچنین ماهواره برای استفاده از برخی کانالهای خاص تلویزیونی استفاده کنند .

حق استفاده از برخی کانال های تلویزیونی ماهواره ای در حالی به زوج موسوی داده می شود که پانزده سال پیش مجلس شورای اسلامی قانون ممنوعیت بکارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره ‌را تصویب کرده بود . ولی در اِعمال ما موفقیتی به دست نیامد و آزارهای حکومتی در این زمینه، از مدت ها پیش متوقف شده است.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان  ۵ سال پیش از ماموران قضایی و امنیتی  حکومت خواسته بود که رفت‌وآمدها، تلفن، اینترنت و دیگر ارتباطات رهبران جنبش سبز قطع گردد و در خانه‌های خود زندانی شوند. در طول این هشت سال، هیچ اتهام قضایی علیه این تن و همچنین مهدی کروبی اعلام نشده و آنان مورد محاکمه قرار نگرفته اند.

به  دستور خامنه ای آنان در خانه خود حبس شدند و در این مدت حق دیدار حضوری آنان با خانواده و دوستان بسیار محدود بود و همچنین، حق استفاده از تلفن و تلویزیون را نداشته اند.

شمار زیادی از شخصیت های سیاسی حکومت، در هشت سال اخیر بارها خواهان آزادی موسوی و کروبی شدند. ولی علی مطهری، نماینده مجلس گفته بود که علی خامنه‌ای، قاطعانه مخالف رفع حصر رهبران جنبش سبز است.

 

یک دیدگاه

  1. این یه سناریو جدید هستش، و با پخش یه فیلم از سخنرانی طائب در وقایع ۸۸ استارت خورد،
    هدف، فقط ایجاد اعتبار ساختگی برای مهره های نظام اسلامی، یعنی اصلاح طلب ها هستش، تا از این طریق “مردم دی ۹۶” (و در یک دید بزرگتر از بالا) مردم ایران رو، اصطلاحا” در مقابل عمل انجام شده قرار بدهند، و این تصور رو حداقل برای مردم ایران به وجود بیارن که وقایع دی ۹۶ هم، ساخته ی اصلاح طلب ها بود،
    [[ که این یک دروغه محضه، و حرف “مردم دی ۹۶” یکی، و غیر قبل تغییره؛
    اصلاح طلب اصول گرا، دیگه تمومه ماجرا ]]
    جغدهای “دی ۹۶” بیدار تر از این حرف ها هستند.

Comments are closed.