آیا امیر عبداللهیان در نیویورک و محمد اسلامی در وین، درباره برجام با مقامات اروپایی گفتگو خواهند کرد؟

وزیر خارجه دولت رئیسی، حسین امیرعبداللهیان امروز (دوشنبه) وارد نیویورک میشود تا در مباحثات مجمع عمومی سازمان ملل که از چهارشنبه وارد مرحله مهم خود می شود، حضور داشته باشد.

نطق آخوند رئیسی در چارچوب  سخنرانی سران کشورها در این مجمع، احتمالا روز چهارشنبه (پس فردا) خواهد بود. این سخنرانی به صورت مجازی و از راه دور انجام خواهد شد.

امیرعبداللهیان علت این شیوه را ویروس کورونا و رعایت فاصله اجتماعی دانست و یادآوری کرد که سران بسیاری از کشورهای دیگر نیز از سفر به نیویورک و شرکت حضوری در اجلاس خودداری کرده اند.

ولی با توجه به اعتراض هایی که برخی سازمان های اپوزیسیون رژیم تدارک دیده اند، ممکن است دوری از آن هم یکی از علل مسافرت نکردن رئیسی به نیویورک باشد.

سازمان های حقوق بشر وابسته به ایرانیان، در نامه هایی خطاب به سران ایالات متحده، نوشته اند که از دولت پرزیدنت بایدن خواسته اند که رئیسی را به عنوان یکی از بزرگترین جنایتکاران علیه بشریت، و از مسؤولان اعدام هزاران نفر از تلاشگران سیاسی در تابستان ۶۷ باید دستگیر و محاکمه کند.

به احتمال زیاد، سران حکومت ایران ترجیح داده اند که رئیسی در برابر چنین چالشی قرار نگیرد، گرچه احتمال آن که دولت ایالات متحده به چنین اقدامی دست بزند، صفر است و شاید هم از نظر قوانین بین المللی اجازه آن را ندارد، زیرا محوطه سازمان ملل و اطراف آن در نیویورک، شامل قوانین امریکایی نمی شود.

رسانه های ایرانی تایید کردند که امیرعبداللهیان در حضور چند روزه در نیویورک با وزیران خارجه کشورهای عضو برجام نیز به طور جداگانه دیدار خواهد کرد. ولی اگر ضرورت پیش آید، ممکن است که یک همایش چند جانبه نیز با حضور وزیران خارجه چین، روسیه، بریتانیا ، فرانسه و آلمان نیز برگزار شود.

مقامات تهران تاکید می کنند که در هر حال، هیچ دیداری با وزیر خارجه ایالات متحده و یا مقامات دیگر آمریکایی صورت نخواهد گرفت.

پیشتر ارزیابی شده بود که دولت رئیسی اشتیاقی به بازگشت به برجام ندارد و در این زمینه شتاب نخواهد کرد.

همزمان،  محمد اسلامی، رئیس جدید سازمان انرژی اتمی ایران نیز به وین رفته تا در مذاکرات اتمی با برخی از مقامات آژانس بین المللی به گفتگو بپردازد.

انتظار می رود که با این دو سفر به نیویورک و وین، تصویر روشن تری از سیاست اتمی دولت جدید رژیم به ریاست آخوند رئیسی به دست آید.