آیا اگر جو بایدن به ریاست جمهوری آمریکا برسد، اسرائیل ناچار به درگیری جنگی با حکومت ایران خواهد شد؟

با وجود آن که طبق ارزیابی های انجام شده در ایالات متحده، حدود هفتاد درصد از یهودیان دارنده حق رای در انتخابات ریاست جمهوری، به جو بایدن رای داده اند، و تعدادی حدود سی درصد، رای خود را به سود پرزیدنت ترامپ به صندوق انداخته اند، بسیاری از شهروندان و سیاستمداران اسرائیلی بر این باورند که اگر بایدن به ریاست جمهوری برسد و بخواهد قول خود را در مورد بازگشت به برجام عملی سازد، آشوب بزرگی در خاورمیانه به راه خواهد افتاد و نقشه منطقه ممکن است به کلی دگرگون شود.

بسیاری از تحلیلگران اسرائیلی بر این باورند که فشارهای حداکثری پرزیدنت ترامپ، رژیم ایران را به آستانه تسلیم رسانده و وضعی به وجود آورده که اگر خامنه ای و سپاه پاسداران بخواهند به حکومت ادامه دهند، چاره ای جز انجام آن چه که “نرمش قهرمانه شمار دو” نامیده می شود نخواهند داشت. ولی اگر بایدن پیروز شود و بخواهد با بازگشت به برجام، تحریم ها را باطل کند، موجب گستاخی حکومت ایران در منطقه، و طولانی شدن عمر آن خواهد گردید.

برخی تحلیلگران می گویند که پرزیدنت باراک اوباما، بر این باور بود که اگر با رژیم ایران مدارا کند و نرمش نشان دهد، حکومت ایران تحث تاثیر قرار گرفته و متقابلا از سیاست های ستیزه جویانه خود دور خواهد شد. ولی این ارزیابی کاملا نادرست در آمد و رژیم ایران که جمعا مبلغ یک میلیارد و چهارصد میلیون دلار پول نقد و امکانات مالی دیگر در اختیار رژیم ایران قرار داد، حکومت نه تنها سیات نظامی در پیش نگرفت، بلکه گستاخ تر شد و عملیات تعرضی خود در منطقه را شدت بخشید – که یک نمونه آن، اسیر کردن شماری از ملوانان آمریکایی در آب های خلیج فارس و تحقیر و توهین نسبت به آنان بود که موجب سرافکندگی ایالات متحده به عنوان ابرقدرت جهانی گردید.

از روزی که پرزیدنت ترامپ هشدار داد که پاسخ آمریکا به این تهدیدها هزار برابر خواهد بود، رژیم ایران نیز از این گونه عملیات تحریک آمیز دست برداشته است..

با این همه، تحلیلگران اسرائیلی این احتمال را دور نمی دانند که جو بایدن در طول هشت سال معاونت رئیس جمهوری آمریکا در دوران اوباما فاقد اختیارات تصمیم گیری بود و شاید بر رفتار اوباما تاثیری نداشته و به دور از تصمیم گیری در مورد سیاست های او نسبت به ایران بوده است. ولی او در این مدت، پیامدهای منفی سیاست اوباما را مشاهده کرده و از آن دوری خواهد جست.

برخی رسانه های داخل حکومت ایران در گزارش های امروز خود (آدینه) ادعا کرده اند که  صخی هنگبی، وزیر کابینه نتانیاهو هشدار داده که اگر بایدن پیروز شود و احتمالا به برجام بازگردد، موجب درگیری نظامی بین اسرائیل و ایران خواهد شد. با آن که این خبر جعلی به نظر می رسد، و سخی هنگبی که در گذشته رئیس کمیسیون امنیت و امور خارجی در پارلمان اسرائیل بوده و و با اوضاع ایران از نزدیک آشنایی دارد، چنین سخنانی نگفته، ولی سیاست اسرائیل همیشه آن بوده که اگر تلاش های بین المللی و تلاش های ایالات متحده نتواند از ادامه برنامه های اتمی ایران جلوگیری کند و حکومت، به ساخت بمب هسته ای نزدیک شود و اسرائیل تنها بماند، چاره ای نخواهد داشت جز آن که به طور مستقیم برای برطرف کردن این خطر بزرگ، به طور مستقل وارد عمل شود. این سیاستی است که اسرائیل از دیرباز اعلام کرده و هنوز به آن پایبند است.