آیا ایران و اسرائیل میدان جنگ بین خود را به آذربایجان و ارمنستان منتقل ساخته اند؟؟

آیا اسرائیل و جمهوری اسلامی ایران، میدان جنگ بین دو کشور را به دو جمهوری آذربایجان و ارمنستان کشیده اند؟

این پرسش پس از آن مطرح می شود که در گزارش های تائید شده آمده است که هواپیماهای باری بزرگ مقادیر کلانی سلاح های ساخت اسرائیل را به جمهوری آذربایجان که مردم آن مسلمانان شیعه هستند حمل می کنند و در همان حال هواپیماهای باری حکومت اسلامی ایران برای کمک به جمهوری مسیحی ارمنستان، مرتبا جنگ افزار به آن کشور می فرستند تا سربازان ارمنی بتوانند سربازان شیعه آذری را به هلاکت برسانند.

البته سخنگوی وزارت خارجه رژیم ایران، همان گونه که انتظار می رفت، جریان فرستادن اسلحه با ارمنستان را قاطعانه تکذیب کرد. ولی این واکنش برای آنهایی که با اوضاع آشنایی دارند نمی تواند مورد قبول قرار گیرد.

در جنگ پیشین بر سر ناحیه موسوم به قره باغ علیا نیز، رژیم ایران به جمهوری ارمنستان اسلحه می رساند – گرچه هیچگاه این واقعیت را تایید نکرد. در روزهای اخیر نیز، در حالی که جنگ هر روز شدت بیشتری می گیرد، خبر رسید که سیل جنگ افزارهای ساخت ایران به سوی ارمنستان روان است. ولی خطیب زاده سخنگوی جدید وزارت خارجه ادعا می کند که رژیم ایران هرگز به یک کشور خارجی اسلحه نفرستاده و یا نفروخته است.

دولت ارمنستان نیز به اسرائیل روی آورده و تقاضا کرده که از ادامه فرستادن جنگ افزار برای آذربایجان دست بردارد. نخست وزیر ارمنستان گفت که مردم اسرائیل که هولوکاست را تجربه کرده اند، نباید به کشتار مسیحیان در ناحیه موسوم به ناگورنا کاراباخ یا قره باغ علیا توسط ارتش آذربایجان یاری برسانند. این ادعای دولت ارمنستان در مورد کشتار اهالی آن ناحیه توسط آذربایجان مورد تایید قرار ندارد.

احتمال زیاد می رود که ارمنستان با مطرح کردن این اتهام، می خواهد ترحم مردم جهان را برانگیزد. برخی آشنایان امور بر این باورند که جنگ کنونی، بر سر تسلط بر ناحیه کوچکی است که در داخل خاک آذربایجان قرار دارد و ارمنستان خواهان تسلط حاکمیت خود بر آن سرزمین است.

ترکیه همیشه با جمهوری ارمنستان در حال نزاع بوده و حمایت آن از جمهوری آذربایجان علل بسیار دارد که یکی از آنها ریشه فرهنگی مشترک آذری ها با ترکیه است و دیگر آنکه ارامنه، امپراطوری عثمانی را به کشتار بیش از یک میلیون نفر ارامنه در آستانه جنگ جهانی اول متهم می سازند.

دولت اسرائیل در مورد ابعاد فروش اسلحه به آذربایجان سکوت کرده، ولی دولت ارمنستان شکایت کرده که پهپادهای ساخت اسرائیل، موجب کشته شدن شهروندان ارمنی گردیده است.

جمهوری ارمنستان که از هنگام رسیدن به استقلال، اسرائیل را به رسمیت شناخته، دو هفته پیش نخستین سفارتخانه خود را در تل آویو گشود و مناسبات دو کشور گسترش یافت.