آیا ترامپ می خواهد دولت عربستان را که دوست آن کشور است، از ماجرای قتل روزنامه نگار سعودی برهاند؟

قاشقچی آخرین بار در زمان ورود به کنسولگری عربستان در استانبول دیده شده است

در ادامه جنجال جهانی در مورد کشته شدن یک روزنامه نگار منتقد  عربستان در کنسولگری آن کشور در استانبول، پرزیدنت ترامپ وزیر خارجه خود را برای گفتگو با ولیعهد عربستان به ریاض فرستاده است.

رئیس جمهوری ایالات متحده پیشتر هشدار داده بود که اگر معلوم شود که جمال خاشوقجی به دستور دولت عربستان، در کنسولگری کشته شده است، این امر برای دولت ریاض عاقبت بدی خواهد داشت.

ظاهرا مفهوم این سخنان ممکن بود اعلام تحریم علیه خاندان سعودی و یا باطل کردن فروش اسلحه به عربستان باشد. ولی پرزیدنت ترامپ افزوده گفت که هیچ اطمینانی وجود ندارد که خاشوقجی به دستور دولت مرکزی ریاض به قتل رسیده باشد.

در گزارش های امروز (سه شنبه) آمده است که دولت ریاض ممکن است به مسوولیت خود در مورد قتل این روزنامه نگار منتقد اعتراف کند، ولی در همان حال ادعا نماید که این قتل عمدی و از پیش طراحی شده نبوده، بلکه در اثر شکنجه و هنگام بازپرسی در داخل کنسولگری، او جان داده است.

اگر این شیوه استدلال، مورد قبول دولت واشنگتن قرار گیرد، ظاهرا پرزیدنت ترامپ ناچار نیست تهدیدهای خود علیه عربستان را عملی سازد و به قرارداد کلان فروش اسلحه به آن کشور لطمه ای وارد نخواهد شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا می گوید ممکن است قاتلان خودسری جمال خاشقچی روزنامه‌نگار سعودی را کشته باشند.

بسیاری در آمریکا خواستار واکنش دولت در این مورد و مجازات کردن ریاض در صورت دست داشتن در این ماجرا شده‌اند.

قاشقچی آخرین بار در زمان ورود به کنسولگری عربستان در استانبول دیده شده است.

دونالد ترامپ دیروز دوشنبه با انتشار توییتری در مورد ناپدید شدن جمال خاشکچی روزنامه نگار سعودی مقیم آمریکا گفت که مایک پمپئو را فورا برای گفتگو با ملک سلمان پادشاه عربستان به این کشور می‌فرستد.

وزیر خارجه آمریکا نیز ساعتی بعد از فرودگاه آندروی راهی عربستان سعودی شد.

دونالد ترامپ گفت ملک سلمان در گفتگوی ۲۰ دقیقه ای تلفنی که صبح دوشنبه صورت گرفته است گفته است هیچ اطلاعی از اتفاقی که برای خاشکچی افتاده است  ندارد.

وی می گوید  ادعای انکار ملک سلمان بسیار قاطعانه بود و گفت من نمی‌خواهم وارد ذهن وی  شوم اما به نظرم آمد که ممکن است کار قاتلان خودسر باشد کسی چه میداند.

ساعاتی بعد دو منبع بی‌نام به شبکه خبری سی ان ان اطلاع دادند که مقامات عربستان سعودی در حال تهیه بیانیه ای هستند که در آن به کشته شدن جمال خاشکچی حین بازجویی ناموفق اعتراف می‌شود.

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پیشتر روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای گفت رئیس جمهوری آمریکا خواستار تحقیقات آشکار در مورد وضعیت روزنامه‌نگار واشنگتن‌پست جمال خاشقچی شده است ۰

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا به عربستان سعودی سفر کرده است.

به گفته منابع آگاه گردآوری آطلاعات از این حادثه هدف آمریکا نیست بلکه دولت آمریکا می خواهد به نحوی با دولت عربستان کنار بیاید و روابطش با ریاض را حفظ کند و نگذارد دولت سعودی مورد تحریم های بین المللی قرار گیرد