آیا جهاد اسلامی آزادی فلسطین که از ایران دستور می گیرد، مسؤول حملات موشکی از نوار غزه علیه اسرائیل است؟

اوضاع امنیتی در نوار غزه، همچنان یکی از مهمترین دلمشغولی های اسرائیل از نظر امنیتی می باشد. با آن که روز گذشته و در ساعات پیش از ظهر امروز، آرامش نسبی در مرز اسرائیل با غزه برقرار بود، ولی همگان بر این گمان هستند که این آرامش ممکن است موقتی باشد و به زودی باید در انتظار درگیری های وخیم تری بود.

شامگاه روز آدینه (پریشب)، اسرائیل هدف ده راکت که از خاک غزه شلیک شده بود قرار گرفت که هشت فروند آن توسط سامانه ضد موشکی “گنبد آهنین شکار شد و یک فروند در زمین باز سقوط کرد، ولی موشک دهم در نزدیکی خانه ای منفجر شد که به آن آسیب زیاد وارد ساخت. ساکنان خانه، با شنیدن آژیر خطر، در اطاق امن پناه گرفته بودند، و از این رو آسیب ندیدند. ولی به خود ساختمان زیان وارد آمد.

اسرائیل هشدار داده بود که این گونه تعرضات خطرناک تحمل نخواهد شد. ولی واکنش نسبت به آخرین حمله موشکی از غزه، بسیار ملایم بود و چند هدف نظامی که متعلق به حماس بود مورد حمله قرار گرفت که به گفته فلسطینی ها، یک کشته و چند زخمی نیز به جای گذاشت. آگاهان امور امنیتی این واکنش را بسیار ملایم و برخلاف هشدارهای پیشین اسرائیل تلقی کردند.

تا کنون هیچ گروهی مسؤولیت حملات ده گانه شب شنبه را به عهده نگرفته، ولی اکثر کارشناسان اسرائیلی، آن را به گروه جهاد اسلامی آزادی فلسطین نسبت می دهند که دست پرورده حکومت اسلامی ایران است و از آن رژیم دستور می گیرد. با این همه، برخی بعید نمی دانند که حماس، خود به این حمله دست زده است.

شلیک ده فروند راکت، ساعاتی پس از آن صورت گرفت که بیش از پنج هزار تظاهرکننده، همانند همه آدینه های پیش، در خط مرزی اسرائیل و غزه، به آشوب دست زدند و درصدد برآمدند نوار مرزی را پاره کنند و وارد خاک اسرائیل شوند. در واکنش سربازان برای جلوگیری از این تعهد، چند تن از تظاهرکنندگان زخمی شدند.

آگاهان نظامی در اسرائیل می گویند که ارتش مصر اخیرا سرکردگان گروه جهاد اسلامی را به قاهره دعوت کرد و آن ها را مورد تفقد قرار داد و قول گرفت که از ادامه تعرض علیه اسرائیل دوری خواهند جست و حملات موشکی را متوقف خواهند ساخت. مصر امیدوار بود که با نشان دادن مهربانی، سرکردگان جهاد اسلامی آزادی فلسطین را از ادامه تعرض باز دارد. ولی احتمالا این شیوه ناکام مانده است

یک دیدگاه

  1. من که بک ایرانی اریایی هستم نمیفهمم که خامنه ای چه پدرکشتگی ای با اسراییل داره و چرا خمینی گور به گوری نفرت به اسراعیل را در مغز تازی نژادها رسوخ داد.

    کشور اسراییل با هیچ کشوری جنگ نداره اما اوباش های اسلامی حرف حساب سرشان نمیشود.

Comments are closed.