آیا حکومت ایران با تغییر ماهیت ریاست جمهوری، گام دیگری را در راه دیکتاتوری مطلق بر میدارد؟

آیا حکومت ایران با تغییر ماهیت ریاست جمهوری، گام دیگری را در راه دیکتاتوری مطلق بر میدارد؟

یک مقام پرنفوذ حکومتی می گوید که اشاره اخیر خامنه ای، به هدف گزینش یک رییس جمهوری جوان و این نهاد باید به کلی دگرگون شود.

پاسدار یحیی رحیم صفوی، دستیار و مشاور عالی خامنه ای در امور نیروهای مسلح حکومت در این زمینه گفت: «رئیس‌جمهوری آینده حکومت باید جوان و انقلابی باشد و مورد توصیه رهبر حکومت قرار گیرد». او با اشاره به سخنان اخیر خامنه ای، افزود: «این یک “کد” است که مقام معظم رهبری فرموده‌اند، ما احتیاج داریم هم‌افزایی و درک مشترک از تهدیدها داشته باشیم و راه عبور از دشمن، و وحدت نظر در برابر دشمن ضروری است.»

پاسدار رحیم صفوی، ادعا کرده افزود: «مردم رفتار انتخاباتی خوبی ندارند، باید این حق را از مردم گرفت چون قدرت تشخیص خوبی نداشته  و احساسی رفتار می کنند». مفهوم این سخنان آن است که به پیشنهاد این مشاور خامنه ای، شخص رهبر است که باید رئیس جمهوری مناسبت مردم را تعیین و توصیه کند.

پاسدار صفوی افزود:  جمهوری اسلامی نیاز به زمان دارد و لحظات سختی را در پیش رو دارد ما در “پیچ تاریخی” خطرناکی قرار داریم؛ محیط داخلی، منطقه‌ای و جهانی از نظر مسائل فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی در حال تغییر است و اگر چند سال دیگر بتوانیم مقاومت کنیم، آنگاه به پیروزی می‌رسیم.

علی خامنه‌ای پیشتر در دیدار با دانشجویان بسیجی گفته بود:  «زمینه را برای روی کار آمدن دولت جوان و حزب‌اللهی فراهم کنند چرا که اگر این اتفاق رخ دهد غصه‌های شما تمام می‌شود و این غصه‌ها فقط مخصوص شما نیست».

آشنایان امور در تهران می گویند:  در جریان انتخابات رییس جمهوری در ایران علی خامنه ای با حمایت‌های لفظی و کدهای انتخاباتی در جمع کاندیداهای انتخاباتی به آنان خط می دهد و بدین شکل  از کاندیدا مورد نظر حمایت می کند و در واقع اوست که رییس جمهور را از پیش برای مردم ایران تعیین می کند .

در روزهای اخیر فیلم های کوتاهی در شبکه های اجتماعی منتشر شده که نشان می دهد چگونه شماری از فرمانده هان سپاه پاسداران  از جمله محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه سابق، علی سعیدی، نماینده سابق ولی فقیه در سپاه و حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه، به دستور خامنه ای تلاش کرده اند تا در انتخابات  ۱۳۸۸، برای پیروزی کاندیدا و استقرار دولتی که مورد نظر رهبر جمهوری اسلامی بوده توانسته اند نتیجه انتخابات را تغییر دهند .