آیا حکومت ایران با تهدید به اعدام احمدرضا جلالی، در تلاش برای مبادله حمید نوری و یا اسدالله اسدی است ؟

ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی، در گفت و گو با صدای آمریکا اعلام کرد که خانم موسویان، وکیل احمدرضا جلالی، اطلاع داده شد که اجرای حکم چند روز به تعویق افتاده است و جلالی برای اجرای حکم به زندان رجایی شهر منتقل نمی‌شود. به گفته خانم مهران‌نیا در دادسرای انقلاب به وکیل اعلام شده که این دستور از “مقامات بالا” رسیده است.

حال این سوال مطرح می شود که آیا میان تهدید به اعدام استاد ایرانی تبار دانشگاه بروکسل و محاکمۀ چهار مامور و خدمتگزار رژیم ایران در بلژیک رابطه ای وجود دارد؟

روزنامۀ فرانسوی لوموند در بروکسل، به نقل از مقامات بلژیک، نوشته است: آنان اطمینان دارند که تهدید به اعدام احمدرضا جلالی، باج خواهی رژیم ایران برای مبادله  ماموران شرکت کننده در توطئۀ بمب گذاری در این کشور است.

خانم ویدا مهران‌نیا در رابطه با به تعویق افتادن اجرای حکم اعدام همسرش گفت: «من دو روز پیش  با وزارت امور خارجه سوئد گفتگویی داشتم و فکر می‌کنم دلیل به تعویق افتادن حکم اعدام، روابط میان ایران و سوئد است … اما هیچ اطلاع خاصی ندارم که چه گفتگوهای دیپلماتیکی بین مقامات ایران و سوئد صورت گرفته است.»

همسر احمدرضا جلالی در ادامه افزود: «این حکم همچنان پابرجا است و دلیل به تعویق افتادن حکم را نمی‌دانم. ولی امیدوارم این مسئله از طریق روابط بین کشورها حل شود و آقای جلالی به نزد خانواده بازگردد.»

احمدرضا جلالی چهار سال پیش  وقتی برای دیدن خانواده‌اش از سوئد به ایران رفته بود، به اتهام انتقال اطلاعات محرمانه به موساد در اوج فعالیت برنامه هسته‌ای ایران،بازداشت ، وسپس با رای دادگاه حکومت به اعدام محکوم شد.                                                                                                                      حکومت ایران برای آزادسازی عوامل تروریست و وابسته خود در کشورهای اروپایی اقدام به گروگانگیری می کند تا بتواند آنان را از این طریق آزاد کند .کشورهای هلند، بریتانیا و آلمان پیشتر با انتشار بیانیه ای شهروندان دو تابعیتی خود خواسته اند که از سفر به ایران خودداری کنند .