آیا حکومت ایران خود را یک قدرت نظامی جهانی می داند؟ سپاه می خواهد “ناو اقیانوس پیما” بسازد!

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، سپاهی علیرضا تنگسیری خبر داد که نیروی تحت فرمان او هم اکنون مشغول ساخت یک شناور اقیانوس پیما می باشد. او درباره نوع این شناور توضیحی نداد، ولی گفت که آن، قادر به حمل بالگرد نیز می باشد. تنگسیری ادعا کرد که نیروی دریایی سپاه پاسداران از قدرت بسیار بالایی برخوردار است و از جمله پهپادهایی دارد که میتواند موشک به سوی دشمن پرتاب کند و یا غواص به این سو و آن سو ببرد.

با این همه، برخی کارشناسان امور نظامی می گویند که نیروی دریایی سپاه، که تمرکز اصلی آن در خلیج فارس است، یک نیروی بسیار ضعیف است که ناوگان دریایی آمریکا مستقر در خاورمیانه به آسانی می تواند آن را نابود کند.

تکیه گاه اصلی سپاه، در آن چه که “جنگ نامتوازن” می نامد، هزاران قایق لاستیکی مجهز به آر پی جی و یا موشک های دوش پرتاب است که بالگردهای آمریکایی می توانند آنها را درو کنند.

سپاهی تنگسیری توضیح نداد که به چه علت نیروی دریایی سپاه پاسداران به ناو اقیانوس پیما نیاز دارد؟ فرماندهان سپاه پیشتر تهدید کرده بودند که قادرند هدف های نظامی آمریکایی را در سراسر دنیا نابود کنند.

تنگسیری که سخنان او در سامانه خبری تسنیم انتشار یافته، در پاسخ به این موضوع که چگونه ممکن است ایران دارای دو نیروی دریایی باشد، گفت که نیروهای دریایی ارتش و سپاه، هر دو تحت فرماندهی علی خامنه ای قرار دارند و بین آنها تقسیم وظیفه شده است. او گفت: سراسر حوزه خلیج فارس تحت فرماندهی سپاه قرار دارد و دفاع از دریای عُمان به ارتش سپرده شده است.

او در عین حال تاکید کرد که ستاد عملیاتی دو نیرو، کاملا از هم جدا می باشد.

آگاهان می گویند که رژیم اسلامی ایران، تنها حکومتی در جهان است که دارای دو ارتش می باشد. یک مقام بریتانیایی گفت: این دوگانگی، هزینه دفاعی ایران را دوچندان می کند.