آیا خامنه ای می خواهد شرکت های متعلق به سپاه پاسداران را به قیمت ارزان واگذار کند؟

به دنبال سخنان وزیر دفاع حکومت اسلامی ایران، دایر بر این که خامنه ای دستور داده است همه موسسات اقتصادی و بازرگانی سپاه پاسداران و ارتش به بخش خصوصی واگذار شود، آشنایان امور ایران ابراز نگرانی می کند که این امر فرصت دیگری برای غارت بیت المال به وجود آورد و شرکت های پرسودی که اکنون در تسلط سپاه پاسداران قرار دارد، به بهای نازل به افراد “خودی” منتقل گردد و فرماندهان ارشد سپاه پاسداران به نان و نوای بیشتری برسند.

این ابراز نگرانی، بر اساس تجربه دو دهه پیش و هنگامی است که به تشویق اکبر هاشمی رفسنجانی تصمیم گرفته شد که کمپانی های پرسود دولتی به بخش خصوصی واگذار گردد و افرادی که به حکومت نزدیک بودند بر این شرکت ها مسلط شدند و میلیاردها تومان سود نصیبشان شد.

وزیر دفاع حکومت، سرتیپ امیر حاتمی، در مصاحبه ای که در روزنامه دولتیِ”ایران”، چاپ تهران، انتشار یافت گفت که این دستور از جانب علی خامنه ای صادر شده است و نیروهای مسلح خواست رهبر را دقیقا عملی خواهند کرد.

حسن روحانی نیز پیشتر در یک مصاحبه تلویزیونی گفته بود که به علی خامنه ای توصیه کرده همه شرکت های غیرنظامیِ متعلق به نیزوهای مسلح به بخش خصوصی واگذار شود و خامنه ای در مقام فرمانده کل قوا این پیشنهاد را پذیرفته و دستور لازم را صادر کرده است.

سرتیپ حاتمی گفت که هدف، انتقال شرکت ها به بخش خصوصی، تا پایان سال خورشیدی جاری است. ولی آگاهان احتمال اجرای چنین برنامه ای را بسیار بعید می دانند، زیرا تنها دو ماه به پایان سال باقی مانده است.

کارشناسان می گویند که حدود دو سوم از همه پروژه های پرسود آبادانی در ایران در انحصار سپاه پاسداران قرار دارد و این نیروی مسلح در واقع غول اقتصادی ایران محسوب می شود و یکی از علل ورشکستگی اقتصادی در ایران است که مانع رقابت آزاد می شود.

آگاهان می گویند که ورود سپاه پاسداران به فعالیت های اقتصادی و پروژه های مقاطعه کاری نیز یکی از طرح های اکبر هاشمی رفسنجانی بود. این طرح هنگامی آغاز شد که دولت پول کافی در اختیار نداشت که هزینه فعالیت های اتمی و موشکی سپاه و همچنین دخالت در امور کشورهای همسایه را به طور کامل تامین کند و از این رو به سپاه پاسداران اجازه داده شد با به کارگیری تجهیزات و ماشین آلاتی که در اختیار دارد، وارد اجرای پروژه های ساختمانی گردد و سود آن را به مصرف پروژه های پرهزینه نظامی خود برساند.

به گفته آگاهان، در طول این سال ها، نه فقط شیوه مزبور باعث رکود اقتصادی در ایران شده، بلکه به یک منبع بزرگ درآمد و سوء استفاده های مالی مبدل گردیده است.

یکی از شاخه های بازرگانی سپاه “قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء” نام دارد که بسیاری از پروژه های سدسازی، امور انرژی و راه سازی را در انحصار خود گرفته است. سپاه پاسداران همچنین دارای سیزده بندر خصوصی است که واردات و صادرات کالا از آن ها بدون پرداخت گمرکی و بدون هیچگونه نظارت دولتی انجام می شود.

ولی علاوه بر سپاه پاسداران که بیشترین بخش از پروژه های پرسود کشور را در انحصار خود دارد، نیروهای بسیج و حتی ارتش نیز به این گونه فعالیت های غیرمرتبط با امور نظامی دست می زنند – گرچه سهم آن ها از این پروژه ها بسیار کمتر از سپاه پاسداران است.

یکی از شرکت های وابسته به ارتش دارای کارخانه تولید شیشه و همچنین تولید در و پنجره است که معلوم نیست با امور دفاع از مرزهای کشور چه ارتباطی دارد.