آیا دموکرات های آمریکا خانم کاملا هاریس را برای نامزدی ریاست جمهوری در انتخابات آینده، نگاهداری می کنند؟

رسانه های گروهی ایالات متحده به این واقعیت اشاره کردند که خالم کاملا هاریس معاون ریاست جمهوری، از هنگامی که جنجال افغانستان به اوج رسیده، عملا از این ماجرا کنار گذاشته شده و نامی از او در این ماجرا برده نمی شود و خانم هاریس در هیچیک از مواقعی که پرزیدنت بایدن درباره افغانستان سخن می گفته و به اعتراض ها و انتقادهای شدید پاسخ می داده در کنار او دیده نشده است.

آشنایان امور می گویند که دموکرات ها تلاش بسیار کرده اند که خانم هاریس را از این جنجال دور نگاه دارند تا انتقادی در این رابطه از او به عمل نیاید و وی مسؤول شناخته نشود تا بتواند در انتخابات ریاست جمهوری در چهار سال دیگر، او را نامزد دموکرات ها معرفی کرد و نباید سابقه بدی داشته باشد

در آخرین نظرسنجی که توسط دو موسسه معبر به عمل آمده و نتایج آن روز گذشته (سه شنبه) انتشار یافت، آمده است که میزان محبوبیت بایدن به ۴۶ درصد تنزل کرده و محبوبیت ترامپ بالا رفته و به ۴۸ درصد رسیده و حدود هشت در صد از پرسش شوندگان نیز در این نظرسنجی، عقیده ای بیان نکرده اند.

این آمار با آن که هنوز بیش از سه سال  دیگر دور آینده انتخابات برگزار می شود، هنوز نمی تواند بیانگر شکست بایدن و یا پیروزی ترامپ باشد. ولی در ضمن نشان می دهد که پرزیدنت ترامپ هنوز از محبوبیت گسترده ای در میان مردم آمریکا برخوردار است.

بخش اعظم این نظر سنجی پیش از جنجال خروج از افغانستان انجام گرفته و ممکن است اگر بعد از آن انجام می شد، نتایج آن بسیار بیشتر به سود ترامپ بود.

در کنگره آمریکا، حتی شماری از اعضای حزب دموکرات از شیوه کاری پرزیدنت بایدن در خروج از افغانستان انتقاد کردند.

علاوه بر این، اکنون مدت مدیدی است که گفته می شود پرزیدنت بایدن از تندرستی کامل جسمانی برخوردار نیست و حتی در فیلمی دیده می شود که گویا بایدن در دیدار مشترک با نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید، در برابر دوربین های تلویزیون در حال چرت زدن است.

در محافل سیاسی وابسته به جمهوری خواهان، از سال گذشته گفته شده بود که گزینش بایدن به عنوان نامزد ریاست جمهوری، یک ترفند از جانب جناح چپ گرای حزب دموکرات بوده که در واقع می خواسته که قدرت به دست خانم کاملا هاریس انتقال یابد که بسیاری ارزیابی می کنند که او یک فرد چپگراست که می خواهد نظامی سوسیالیستی در ایالات متحده برقرار سازد.