آیا روابط حکومت اسلامی ایران با عربستان و امارت، می تواند به طور نهایی بهبود یابد؟

دیدار فرمانده سپاه ساحلی ایران (راست) با همتایان خود در امارات متحده عربی

برخی کارشناسان امور خاورمیانه در اسرائیل بر این باورند که حکومت ایران زیر فشار تحریم ها و انزوای سیاسی در منطقه و جهان، به یک کازار دیپلماتیک دست زده تا شاید بتواند همزمان به دو هدف دست یابد.

سخن از گزارش هایی است که به موجب آن ها تماس های محرمانه و آشکاری بین ایران و امارت عربی متحده جریان دارد تا از ادامه تنش بین دو کشور جلوگیری شود. همزمان، حکومت ایران علنا گفته است که حاضر است با عربستان سعودی وارد گفتگو شود تا اختلافات موجود برطرف گردد.

آگاهان می گویند که رسیدن به چنین هدفی، مستلزم آن است که رژیم ایران سیاست خارجی خود را در برابر امیرنشین ها صدوهشتاد درجه تغییر دهد.

در سال های اخیر، با آتش زدن سفارت عربستان در تهران و کنسولگری آن کشور در مشهد، همچنین با حملات تبلیغاتی گسترده رژیم ایران، روابط دو کشور به شدت بحرانی بوده است.

تهدیدهای فتنه گرانه رژیم ایران علیه حاکمان عرب در امیرنشین ها، موجب گردید که آن ها دفاع از خویش را به دست ایالات متحده بسپارند و هر روز به اسرائیل نزدیک تر شوند.

تهدیدهای رژیم ایران علیه امارات عربی متحده، از هنگام سرنگون کردن پهپاد آمریکایی توسط سپاه پاسداران، شدت بیشتری یافته بود. رژیم ایران اعلام داشت که این پهپاد از پایگاه نظامی ایالات متحده در امارات برخاسته بود.

احتمال دارد که امارات به دنبال این تهدیدها، لازم دانسته بکوشد با رژیم ایران کنار آید.

یک تحلیگر عرب اسرائیلی به نام “یاسر عُقبی” Oghba در تفسیر خود ارزیابی کرد که امارات پس از آن تصمیم گرفت به حکومت ایران نزدیک شود که پرزیدنت ترامپ از فکر حمله نظامی به رژیم اسلامی ایران، اعلام انصراف کرد.

ولی در همین حال، احتمال رفع همه اختلافات با عربستان سعودی، محال به نظر می رسد. زیرا برانداختن رژیم سعودی و تسلط بر اماکن مقدس مکه و مدینه، یکی از آرزوها و آرمان های رژیم ایران، برای پیشبرد اعتقادات دینی اهل تشییع می باشد. خمینی سی سال پیش از آن که در ایران به قدرت برسد، در کتاب کشف الاسرار نوشته بود که مسلمانان باید رژیم وهابی در عربستان را براندازند. خمینی از جمله تصور می کرد که با براه انداختن تظاهرات سیاسی موسوم به “برائت از مشرکین” در زمان برگزاری مناسک حج، خواهد توانست نظام سعودی را متزلزل سازد. ولی دولت ریاض با قاطعیت در برابر این توطئه ایستاد و پس از کشته شدن حدود پانصد نفر زائر، به تدریج اصرار رژیم ایران برای ادامه این نمایش سیاسی، فروکش کرد.