آیا صدا و سیمای جمهوری اسلامی تحریم می شود؟

یک دختر ۱۸ ساله ژیمناست به نام مائده هژبری تازه‌ترین ایرانی است که به جرم خود در تلویزیون حکومتی اعتراف کرده است. جرم اوانتشار ویدیوهایی در اینستاگرام است که او را بدون حجاب در حال رقصیدن با موسیقی پاپ نشان می‌دهد است.

مائده گریان  دربرابر دوربین تلویزیون می گوید: ویدیوها را خودش گرفته و عذرخواهی میکند.

هنوز برای او حکمی صادر نشده است اما اعترافات جمعه گذشته در حالی رخ داد که مقام های مسئول اینترنت در ایران عهد کردند که مطالب نامناسب در رسانه های اجتماعی را هدف قرار دهند.

این نوع سرکوب در ایران امر تازه ای نیست و معمولا کار چندانی از دست آمریکا به جز انتشار بیانیه‌ محکومیت بر نمی آید.

اما در این مورد پرزیدنت ترامپ گزینه های قوی تری در اختیار دارد. تحریم دوباره صدا و سیمای جمهوری اسلامی.

تحریم صدا و سیما از سال ۲۰۱۴ به تعلیق در آمد اما این تعلیق روز پنجشنبه منقضی می شود. دولت ترامپ می‌تواند صرفاً از تمدید این تعلیق خودداری کند اگر چنین شود شرکت های ماهواره ای که برنامه های تلویزیونی ایران از جمله شبکه‌های پروپاگاندای انگلیسی و عربی برون مرزی را پخش میکنند با خطرات حقوقی روبرو خواهند شد.

ممکن است تصور شود که با توجه به خروج پرزیدنت ترامپ از برجام تحریم صدا و سیما کار ساده باشد اما با وجودی که دولت ترامپ رئیس صدا و سیما را تحریم کرده از تحریم سازمان صدا و سیما سرباز زده است.

سال ۲۰۱۳ صدا و سیمای جمهوری اسلامی و سازمان بین المللی ارتباطات ماهواره ای به توافق رسیدند ایران از پارازیت افکنی بر امواج برنامه‌های ماهواره‌ای دست بکشد و وزارت خارجه آمریکا از  اجرای تحریم‌های مصوب کنگره علیه صدا و سیما صرفنظر کند که تاکنون این توافق برقرار بوده است.

سعید  قاسمی نژاد پژوهشگر بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها می‌گوید: پخش اعترافات اجباری یا تبلیغات ضد آمریکایی که در تلویزیون دولتی ایران امری معمول است می تواند در جهت منافع ایالات متحده باشد.

۵۶ ایرانی مخالف نظام اسلامی در نامه‌ای به وزیر امور خارجه آمریکا خواستار آن شدند که تحریم های صدا و سیما بازگردانده شود و خانم شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل هم در این مورد ابراز امیدواری کرده است که چنین بشود.

برخی گزارش ها از خروج مائده هژبری دختر رقصنده از ایران خبر می دهند یک خواننده ایرانی مقیم ترکیه نیز حضور مائده هژبری در ترکیه را تایید کرده است.