آیا نشستن آخوند جوان عراقی مقتدی صدر در کنار خامنه ای و سلیمانی، نشان حمایت از رژیم ایران است؟

مقتدی صدر یکی از رهبران شیعیان عراق که به تهران رفته و در مراسم عزاداری حسینی در کنار علی خامنه ای نشسته بود،  عراق گفته بود حشد الشعبی باید برچیده و خلع سلاح شود و حکومت ایران نیز باید از مداخله در امور عراق دست بکشد. دفتر علی خامنه‌ای، با انتشار عکسی خبرداد  که آخوند مقتدی صدر در مراسم عزاداری محرم در کنار علی خامنه ای، قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه حضور داشته است.

انتشار عکسی از مقتدی صدر، یکی از رهبران شیعیان عراق در کنار علی  خامنه‌ای و پاسدار قاسم سلیمانی در مراسم عزاداری ماه محرم در رسانه های خبری  جنجال برانگیز شد و بسیاری از آنان نوشته اند که آیا مقتدی صدر دوباره با حکومت ایران ارتباط  خواهد داشت یا نه ؟

مقتدی صدر، روحانی جوانی که یکی از افراد پرقدرت در عراق محسوب می شود و در گذشته بارها دخالت های رژیم ایران در کشور خود را مردود دانسته، بارها گفته بود  حشد الشعبی باید برچیده و خلع سلاح شود و حکومت ایران نیز باید از مداخله در امور عراق دست بکشد. دفتر علی خامنه‌ای، با انتشار عکسی خبرداد که آخوند مقتدی صدر در مراسم عزاداری محرم  در کنار علی خامنه ای، قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه حضور داشته است.

به گفته برخی منابع خبری مقتدی صدر در چند روز گذشته در قم حضور داشته است.

مقتدی صدر در سال های پس از سقوط صدام از رهبران تندروی عراق بوده که روابط بسیار نزدیکی هم با جمهوری اسلامی ایران داشت اما در جریان انتخابات پارلمانی عراق از ایران فاصله گرفت و اعلام کرد که حاضر نیست ایران با گروه‌های عراقی که به ایران نزدیک هستند، در پارلمان ائتلاف کند. پیش از این او سال ها در ایران اقامت داشته است.

مقتدی صدر پیشتر گفته بود که  خواهان پرچیده شدن نیروهای حشد الشعبی یا بسیج مردمی عراق پس از نابودی کامل گروه موسوم به دولت اسلامی “داعش” در عراق بوده که نقطه مقابل دیدگاه رهبر ایران بوده است.

گروه حشدالشعبی با حمایت نیروی قدس سپاه حکومت ایران شاخه برون مرزی سپاه پاسداران تشکیل شد. علی  خامنه ای پیش از این از نخست وزیر عراق خواسته بود که این نیرو را حفظ کند.

مقتدی صدر با دور شدن از ایران وبا بازگشایی سفارت عربستان سعودی در عراق ،به دعوت رهبران سعودی به عربستان سفر و با محمد بن سلمان ولیعهد این کشور دیدار کرد و با انان ارتباط برقرار کرد .

سخنگوی رسمی  مقتدی صدر، صلاح العبیدی اعلام کرده بود که عراق نمی‌خواهد به صحنه درگیری بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی تبدیل شود، بلکه خواهان حفظ روابط مستقل با هر دو طرف است.

به گفته کارشناسان خبری هنوز جزئیات بیشتری از سفر مقتدی صدر به ایران منتشر نشده است.

یک دیدگاه

  1. درود مهربانان، آخوندها از هر سوراخی که در مشک اسلام، به تعبیری ،نهایت بهره را میبرند ،مثلا واژه خودعه ، حلال است و به خواسته ، و شرط‌ها و شروطها به میلها، من به دلایل خاصی که گذشته من را با آن گره زده ،،، از نزدیک تمام اعمال و افکار و کنشها و واکنشهای یک آخوند را تا به اندازه ای درک و فهم میکنم که میتوانم از افکار یک آخوند دکترین ارائه دهم، البته من حسن عباسی قلابی نیستم ،? خدا ما کردها وبرادران یهودیمان در سرزمین موعود را در پناه خود محفوظ بدارد، ولی بهترین دفاع حمله است و دراین شرایط خاص زمانی به فکر من بودن تک و توکی از کردهای خاص در میان ارتش اسراییل به جهت بالا بردن روحیه افراد جنگجو ،همان عمل تاکتیکی که رژیم آخوندها سالهاست از آن بهره می‌جوید و امروز نباید دولت و ارتش از عدم یکپارچگی ارتش بیم داشته باشد .با۳پاس (نشان مستعار)

Comments are closed.