آیا همه باید از خرید توییتر توسط ایلان ماسک بترسند؟ممکن است برای پاسداری از آزادی بیان ماسک تنها چیزی باشد که داریم

برگردان مقاله ای که در وبسایت خبری یهودیان ایالات متحده متشر گردیده است.

در فوریه، اتحادیه ضد دروغ پردازی اعلام کرد که آنچه را که «شاخص نفرت آنلاین» می‌نامد، برای نظارت بر یهودی‌ستیزی در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی ایجاد کرده است.

این تلاش به عنوان راهی برای اندازه‌گیری کافی میزان سخنان نفرت‌انگیز منتشر شده در سایت‌هایی مانند توییتر و ردیت در نظر گرفته شد، که این گروه فکر می‌کند به اندازه کافی در مورد شناسایی و حذف چنین مطالب توهین‌آمیزی هوشیار نیستند.

جاناتان گرینبلات، مدیر عامل و مدیر ملی ADL اذعان داشت که توییتر “پیشرفت های قابل توجهی” در جهت بستن آنهایی که مطالب زشت را ارسال می کنند، برداشته است.

با این حال، او معتقد بود که آنها باید کارهای بیشتری انجام دهند تا به مشکل رو به رشد نفرت آنلاین رسیدگی کنند.

این شاخص برای کمک به غول های رسانه های اجتماعی در نظارت بر کاربرانشان طراحی شده بود.

این فقط آخرین شواهد از حمایت ADL از سانسور آنلاین بیشتر بود. بازیگر ساشا بارون کوهن با یک توییت در سال ۲۰۱۹ و سخنرانی متعاقب آن در یک رویداد ADL که در آن مورد تجلیل قرار گرفت، سر و صدای زیادی به پا کرد، که در آن فیس بوک را به دلیل اجازه دادن به کاربرانش برای ارسال متن ضد یهودی به آتش کشید.

اینترنت و رسانه های اجتماعی تاکنون به افراط گرایان منزوی کمک کرده بود تا صدای خود را تقویت کنند. و زمانی که یهودی ستیزی در حال افزایش است – که عمدتاً ناشی از نفرت از اسرائیل در سمت چپ و نیز افراط گرایان افراطی از نفرت نسبت به یهودیان است – اکثر یهودیان موافق بودند که برای سرکوب این افراد باید کاری کرد. که آن را پخش کرد

در سال‌های پس از آن، ADL به طور فزاینده‌ای درباره این موضوع صحبت می‌کرد و به دنبال فشار بر شرکت‌های فناوری بزرگ بود تا در تعدیل محتوای بیشتر که باعث خاموش شدن کاربران بد می‌شود، شرکت کنند. این کشور همچنین بیشتر منابع خود را به اصلاحات فناوری اختصاص داده است که می‌تواند با غول‌های اینترنتی شراکت ایجاد کند که حداقل در تئوری آنها را به سمت ایجاد محیطی کمتر دوستانه برای نئونازی‌ها راهنمایی می‌کند.

بنابراین به نظر می رسد اخبار هفته گذشته مبنی بر اینکه ثروتمندترین مرد جهان در تلاش برای خرید توییتر است تا سانسور این شرکت را از بین ببرد، برای ADL بد به نظر می رسد.

به هیچ وجه مشخص نیست که آیا هیئت مدیره فعلی توییتر می تواند پیشنهاد بیش از ۴۰ میلیارد دلاری ایلان ماسک برای این سایت را خنثی کند یا اینکه مانور مالی بر روی آینده شرکتی که اکثر کارشناسان معتقدند یک شرکت بسیار بیش از حد ارزش گذاری شده است، برای آینده آن معنی خواهد داشت. اما اینکه ماسک موفق می شود یا شکست می خورد، او بحثی را برجسته کرده است که برای آینده دموکراسی بسیار مهم است.

تا به امروز، ADL درباره پیشنهاد ماسک سکوت کرده است، اما این گروه به ستونی از اجماع چپ/لیبرال در مورد نیاز به سرکوب آزادی بیان در اینترنت تبدیل شده است. به عنوان بخشی از تغییر کلی آن از یک آژانس دفاعی یهودی به یک گروه مدافع لیبرال به شدت طرفدار، موضع سنتی ADL به نفع مهار نفرت به منظور حمایت از سانسور دره سیلیکون مورد استفاده قرار گرفته است.

اگر هدف این تلاش فقط نئونازی ها، راست افراطی افراطی یا همتایان آنها در چپ افراطی، همراه با ملی گرایان سیاه پوست و اسلام گرایان که نفرت و یهودی ستیزی را نیز گسترش می دهند، بودند، موضع ADL به نفع محدود کردن سخنرانی آنلاین ممکن است باشد. قابل دفاع تر است، اگرچه چنین قدرتی می تواند به همین راحتی علیه یهودیان طرفدار اسرائیل به کار گرفته شود. اما همانطور که برخی از ما تنها چند سال پیش پیش‌بینی کرده بودیم، مشروعیت بخشیدن به سانسور گفتار و آزادی بیان هرگز تنها با فاجعه‌آمیزترین سخنرانان متوقف نمی‌شود. شیب لغزنده از سانسور نازی ها تا خاموش کردن هر سخنرانی سیاسی یا گزارشی که افراد قدرتمند از آن متنفرند، همیشه آشکار بود. و سفر به پایین شیب سریعتر از آن چیزی بود که بسیاری از ما فکر می کردیم.

در سال ۲۰۲۰، لیبرال ها آنقدر متقاعد شدند که انتخاب مجدد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا چنان تهدیدی برای دموکراسی است که باید به هر قیمتی جلوی او گرفته شود، حتی اگر به معنای سانسور داستان های مربوط به فساد و تقلب در انتخابات باشد. به این ترتیب، شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی گزارش‌های مربوط به نفوذ هانتر بایدن را با برچسب‌گذاری اطلاعات نادرست روسی متوقف کردند، اگرچه در نهایت، حتی نیویورک تایمز و واشنگتن پست نیز تایید کردند که این گزارش دقیق است.

شورش کنگره در ژانویه بعد منجر به بستن حساب کاربری ترامپ با ۸۸٫۷ میلیون دنبال کننده شد. از آن زمان، نشانه‌های گرایش آشکار به چپ توییتر افزایش یافته است، و آخرین اقدام فاحش، ساکت کردن وب‌سایت طنز Babylon Bee برای تمسخر ایدئولوژی تراجنسیتی است. توانایی سانسور رسانه‌های اجتماعی به دور از آن‌که به عنوان تالار گفتگوی گسترده‌ای که بسیاری بر این باور بودند که اینترنت وعده آن را می‌دهد، به سلاحی تبدیل شده است که نخبگان لیبرال برای اعمال حساسیت‌های بیدار در مورد بسیاری از مسائل از آن استفاده می‌کنند. در حالی که محافظه‌کاران هدف اصلی هستند، واضح است که اگر دیدگاه‌هایش از مد بیفتد، نمی‌توان هیچ‌کس را از همان رفتار ایمن در نظر گرفت.

اینجاست که ماسک وارد می‌شود. این مرد ۵۱ ساله اهل آفریقای جنوبی است که موفقیت‌هایش در پی پال، اسپیس ایکس و تسلا ثروتی معادل ۲۷۰ میلیارد دلار برای او به ارمغان آورده است. این امر او را در صدر فهرست میلیاردرهای مجله فوربس قرار می دهد.

ماسک در مقاطع مختلف به اندازه جمهوری خواهان و راست ها نسبت به دموکرات ها و چپ ها واکنش نشان داده است.

اما به نظر می رسد او نسبتاً در اعتقادش به آزادی بیان ثابت قدم است. و به نظر می‌رسد که این اعتقاد است که علاقه او را به توییتر سوق می‌دهد، زیرا او می‌داند که تنها با فروش آن می‌توان از سیاست‌های سانسور آن را دور کرد که آن را تنها در اختیار او قرار دهد.

در حالی که برای اکثر مردم دشوار است که علاقه زیادی به نبرد میلیاردرها داشته باشند، اما در اینجا چیزی بیش از خودخواهی قابل توجه افراد درگیر در خطر است.

توییتر با تنها ۴۰۰ میلیون حساب، تقریباً به اندازه فیس بوک همه جا حاضر با ۳٫۵ میلیارد کاربر محبوب نیست. اما به عنوان انجمن اصلی روزنامه نگاری معاصر، نمی توان اهمیت آن را در فرهنگ سیاسی قرن بیست و یکم آمریکا نادیده گرفت.

اینترنت و رسانه های اجتماعی، به طور کلی، صرفاً انجمن های محبوب نیستند، بلکه در واقع میدان عمومی مدرن را تشکیل می دهند.

برای اولین بار در تاریخ آمریکا یا جهان، تقریباً تمام وسایل ارتباط جمعی اکنون تنها تحت کنترل چند نفر است. در حالی که بارون‌های رسانه‌ای اوایل قرن بیستم مانند ویلیام راندولف هرست بسیار قدرتمند بودند، در مقایسه با صاحبان توییتر و فیس‌بوک، اختناق آنها در ارتباطات ناچیز به نظر می‌رسد.

نمی‌توانیم بدانیم که آیا ماسک به قول خود مبنی بر تبدیل توییتر به انجمنی برای آزادی بیان عمل خواهد کرد یا خیر. اما این واقعیت که حامیان سانسور که ادعا می‌کنند دفاع از دموکراسی مستلزم نابودی آن است – مانند مکس بوت واشنگتن پست یا یک وب‌سایت چپ‌گرای تحت حمایت جورج سوروس مانند فری پرس – بسیار از تلاش او می‌ترسند که ریشه‌یابی او را دشوار می‌کند.

جدای از اینکه ما چه نظری درباره ایلان ماسک داریم و هر چه که در مورد او فکر کنیم، پیشنهاد او برای توییتر هم قدرت مهارنشدنی خطرناک فناوری بزرگ و هم نیاز به اطمینان از عدم کنترل آنها توسط نیروهای ضد دموکراتیک مصمم به تعطیل کردن بحث های عمومی برای پیشبرد یک برنامه سیاسی خاص را برجسته می کند. از قبل آشکار بود که حزب گرایی و حمایت خطرناک ADL از سانسور ارتباط کمی یا هیچ ارتباطی با بهترین منافع یهودیان نداشت.

به همان اندازه واضح است که موضع آنها برای دموکراسی مضر است، مگر اینکه آن را به عنوان توانایی ایدئولوژیست های چپ برای کنترل گفتمان عمومی تعریف کنید. به همان اندازه که می‌توانیم توانایی یهودی‌ستیزان برای ارسال نفرت در توییتر را با ناراحتی ببینیم، بقای آزادی بیان برای دفاع از دموکراسی و امنیت یهودیان بسیار مهم‌تر است.

مایه شرمساری است که در حال حاضر باید به یک فرد ثروتمند تکیه کنیم تا از ارزش های دموکراسی و آزادی خواهانه محافظت کند. اما در سال ۲۰۲۲، ایلان ماسک ممکن است همه چیزی  باشد که ما داریم.