آیا وزیر دفاع اسرائیل با دست خالی به اورشلیم بازگشت و آیا اسرائیل علیه رژیم ایران مستقلا عمل خواهد کرد؟

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه حکومت ایران روز گذشته (شنبه) اعلام کرد که حکومت اسلامی ایران به زودی “خبر خوشی” را به آگاهی همگان خواهد رساند. تردیدی نیست که نوع “خبر خوش” در رابطه با برنامه های اتمی ایران است.

ولی در مذاکرات برجامی وین ابهام همچنان ادامه دارد و در حالی که حکومت ایران می کوشد یک فضای خوش بینی ایجاد کند، کشورهای اروپایی و ایالات متحده در آستانه نومیدی مطلق قرار دارند و می گویند که رژیم ایران “آب در هاون می کوبد” و در حالی که گفتگوها و توافق های بدست آمده با دولت حسن روحانی را نمی پذیرد، هنوز هیچ طرح واقعی و قابل بررسی جدید ارائه نداده و در واقع وقت کشی می کند.

در همین حال، دیدار وزیر دفاع اسرائیل بنی گانتس از واشنگتن و مذاکراتی که با وزیر دفاع آمریکا و دیگر بلندپایگان آن کشور انجام داد، به اورشلیم بازگشت. آیا او با چه دستاورد ملموسی واشنگتن را ترک گفته و تا چه حد اسرائیل توانسته است دولت پرزیدنت بایدن را برای اجرای یک اقدام جدی علیه رژیم ایران متقاعد سازد؟

در یک کلام: آیا اسرائیل ناچار خواهد شد به تنهایی به فعالیت علیه برنامه های اتمی ایران ادامه دهد؟ آیا اصولا اسرائیل صلاح خواهد دانست به تنهایی وارد معرکه شود؟ آیا راه های دیگری جز حمله نظامی برای خنثی کردن برنامه های اتمی رژیم ایران وجود دارد؟

این ها برخی از پرسش هایی بود که با آقای نوید طوبیان سردبیر بخش فارسی پژوهشکده “ممری” در اسرائیل در میان گذاشتیم.