آیا پیام توییتری جدید خامنه ای نشان آن است که خود را برای “نرمش قهرمانانه دوم” آماده می سازد؟

سامانه خبری العربیه، وابسته به عربستان سعودی در بخش فارسی خود با نقل قول از برخی مطالبی که از قول علی خامنه ای انتشار یافته، ارزیابی کرد که ممکن است علی خامنه ای خود را دوباره برای نشان دادن آن چه که “نرمش قهرمانانه” نامیده شده بود آماده می سازد و ممکن است به نوعی بخواهد با ایالات متحده وارد گفتگو شود.

العربیه در این ارزیابی خود نوشت: « رهبر حکومت ایران، اخیرا به مناسبت زادروز تولد امام حسن بن علی در توییتر فارسی خود، عباراتی را در مورد صلح فرزند امام علی  با معاویه ابن سفیان منتشر کرد که این گمان مطرح شده که منظور خامنه ای احتمالا عقب‌نشینی در برابر فشارهای آمریکا و تکرار “نرمش قهرمانانه” است.

علی  خامنه‌ای در این توئیت نوشته است: «من معتقدم امام حسن مجتبی شجاع‌ترین چهره‌ى تاریخ اسلام است. ایشان حاضر شد خود را و نام خود را در میان دوستان نزدیکش، فدای مصلحت واقعى کند و تن به صلح دهد، برای اینکه دیده بانى اسلام و حفاظت از قرآن و هدایت نسل‌هاى آینده‌ى تاریخ را در موقع خود انجام دهد».

علی خامنه‌ای هفت  سال پیش نیز در نخستین تماس محرمانه بین ایران و ایالات متحده در نیویورک، طی دیدار خود با فرماندهان و مسئولان برجسته سپاه پاسداران از اصطلاح “نرمش قهرمانانه” استفاده کرد که در آن هنگام، واکنش‌های بسیاری در داخل و خارج ایران نسبت به آن صورت گرفت. بسیاری از کارشناسان گمانه‌زنی‌های متفاوتی از این اصطلاح ارائه کردند.

وی در این دیدار گفته بود که «من معتقد به همان چیزی هستم که سال‌ها پیش اسم‌گذاری شد نرمش قهرمانانه؛ نرمش در یک جاهایی بسیار لازم است، بسیار خوب است؛ عیبی ندارد».

سامانه العربیه با استناد به مطلبی که شب گذشته (آدینه) در حساب توییتری خامنه ای انتشار یافته، افزوده نوشت: « خامنه‌ای با بیان اینکه «عالم دیپلماسی، عالم لبخند زدن است و ما مخالف با حرکت‌های صحیح و منطقی دیپلماسی هم نیستیم؛ چه در عالم دیپلماسی ، چه در عالم سیاست‌های داخلی».

حسن روحانی نیز هفت روز پس از سخنان رهبر ایران، رئیس‌جمهوری این کشور حسن روحانی در ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۳ در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، تأکید کرد که “ایران به دنبال تعامل سازنده با دیگر کشورهاست و در این چارچوب در پی افزایش تنش با ایالات متحده نیست”.

اما در آن دوران رویداد  دیگری نیز پشت پرده به وقوع پیوست و آن ملاقات از پیش تعیین شده محمد جواد ظریف و همتای آمریکایی‌اش جان کری بود.یعنی نخستین ملاقات  محرمانه ظریف و کری که  در هفت سال پیش صورت گرفت

پس از این تاریخ، خامنه‌ای دیگر از «نرمش قهرمانانه» سخن نگفت، او در سال‌های بعد به شدت بر فعالیت نیروی قدس سپاه پاسداران در منطقه افزود و به گفته برخی از فرماندهان اجازه حضور مستشاری در سوریه را به فرمان حضور و دخالت مستقیم نیروهای سپاه پاسداران در  سوریه تبدیل کرد. نیروهای تحت امر خامنه‌ای در دی ماه سال۹۶ اعتراضات سراسری در ده‌ها شهر را به شدت سرکوب کرده، ده‌ها نفر را کشتند و هزاران نفر را بازداشت و زندانی کردند.

رسانه های همگانی حکومت اسلامی نیز امروز (شنبه) پیام خامنه ای را انتشار داده اند ولی اظهار نظری درباره آن از جانب مقامات رسمی انتشار نیافته است.