آیا کارزار ها ی “نه به جمهوری اسلامی” در سرنگونی حکومت ایران تاثیر گذار است 

چند هفته‌ای است که کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران با انتشار عکس یا ویدیو و نوشتن عبارت “«نه به جمهوری اسلامی” روی کاغذ و حتی دست خود مخالفتشان را با نظام ایران ابراز می‌کنند.

شماری از زندانیان و فعالان سیاسی نیز در دعوت مردم به قیام همگانی با انتشار پیام های تصویری در رسانه های اجتماعی گفته اند :  خواسته ما از “نه به جمهوری اسلامی” گذشته،  هم میهن دیگر بس است هشتگ زدن بپاخیز، هشتگ “نه به جمهوری اسلامی ” کافی نیست،  اینبار نه رای دهید و نه در خانه بمانید. در روز انتخابات همه در سر تا سر کشور، کف خیابان‌ها یکصدا نه بزرگ به حکومت را فریاد زنید. حق گرفتنیست.

به گزارش رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی اپوزیسیون ایران ، شمار امضاکنندگان بیانیه “نه به جمهوری اسلامی”، از میان کنشگران و هنرمندان به بیش از ۱۴۰۰ نفر رسید.

در ادامه این گزارش آمده است :  ۶۴۰ کنشگر متشکل از فعالان سیاسی و مدنی، هنرمندان و ورزشکاران، نویسندگان و اساتید دانشگاه و فعالان عرصه‌های مختلف پیشتر نیز با انتشار بیانیه ای اعلام کردند که این صدای مردمی است که “عزم جزم کرده‌اند تا بساط حکومت ایران ، این مانع اصلی دستیابی به آزادی، رفاه، دموکراسی، پیشرفت و حقوق بشر را برچینند.”

به گزارش رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی اپوزیسیون ایران ، هم اکنون نیز ۷۷۰ نفر دیگر از میان کنشگران و هنرمندان و نویسندگان و ورزشکاران در حمایت از این کمپین نوشته‌اند: «بیاییم خواست “نه به جمهوری اسلامی” را محور همبستگی ملی قرار دهیم تا با برپایی جنبشی بزرگ و فراگیر، خاک ایران‌زمین را برای همیشه از فقر و نکبت این رژیم سیاه و فاسد پاک کنیم.»

شاهزاده رضا پهلوی یکی از چهره های سیاسی شناخته شده بود که در لیست ابتدایی در کنار ۶۴۰ تن دیگر از کمپین نه به جمهوری اسلامی حمایت کردند.

در میان امضا کنندگان این بیانیه، نام‌های شناخته شده‌ای چون شکوفه آذر، ابراهیم حامدی (ابی)، منصور اسانلو، نازنین بنیادی، سامی بیگی، شهناز تهرانی، سام خسروی فرد، سبا خویی، رضا دقتی،‌ عبدالستار دوشوکی، اردلان سرفراز،‌ محسن سازگارا، پرویز صیاد و مسیح علی‌نژاد به چشم می‌خورد.