آیت الله علوی مرجع تقلید شیعه: حکومت نباید رباخواری کند و از مردم بی بضاعت بابت وام سود بگیرد


درانتقاد از گرفتن سود بانکی از مردم ،یک مرجع تقلید شیعه ، گفت: سود وام یک میلیون تومانی دولت ایران شرعا جایز نیست .
آخوند محمد علی علوی گرگانی، در پاسخ به استفتایی پیرامون وام ۱ میلیونی دولت ایران با سود ۱۲ درصد گفت: « چون این وام به عنوان بهبود وضعیت معیشتی مردم می باشد لذا در قالب عقود مضاربه و مشارکت و وکالت قرار نمی گیرد لذا دریافت سود از این وام شرعا جایز نیست. لازم به ذکر است که عقد جعاله را در این نوع وام ها قبول نداریم».
رئیس‌کل بانک مرکزی ایران نیز پیشتر در باره جزئیات وام یک‌میلیون‌تومانی به خانوارهای یارانه‌بگیر گفت که این وام به ۲۳ میلیون خانوار یارانه‌بگیر با نرخ ۱۲ درصد و بازپرداخت ۲۴ ماهه با تنفس ۴ ماهه پرداخت می‌شود.
شماری از رسانه ها نیز در این باره نوشته اند: «قاعدتا اگر دلار ۱۵ هزار تومان نبود و قیمت‌ها سر به فلک نمی‌گذاشت و کرونا می‌آمد، این یک میلیون، عدد قابل تاملی بود اما الان یک میلیون تومان بیشتر شبیه به یک شوخی است تا کمک مالی».
عزیز اکبریان رئیس کمیسیون صنایع مجلس نیز گفت: «اگر همین یک میلیون تومان را به بچه رییس بانک مرکزی بدهند قهر می‌کند».
و برای رفع کمبود درامد دولت روحانی غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مجلس، پیشنهاد داده که بهتر است نهادهای حاکمیتی که تاکنون معاف از مالیات بودند ، در سال ۹۹ داوطلبانه مالیات بدهند.
وی افزود: واقعیت این است که دولت بیش از همه چیز در مقابله با کرونا به تامین اعتبار نیاز دارد، پیش از کورونا هم ما بالاترین کسری بودجه را در سال جاری داشتیم که کرونا هم به آن اضافه شد، بنابراین از کرونای سلامت به سمت کرونای اقتصادی رفتیم. این کسری بودجه به این معنی است که درآمد دولت با مشکل مواجه است.
خبرگزاری فارس پیشتر در گزارشی فهرست بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی دارای مجوز معافیت از مالیات مستقیم از طرف رهبر پیشین و رهبر کنونی جمهوری اسلامی اعلام را اعلام کرده بود.
بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد شهید، کمیته امداد، سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، مرکز خدمات حوزه‌های علمیه، موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی و جامعه المصطفی العالمیه در این فهرست ذکر شده بود.
دامنه اختلافات بین مقامات حکومت با یکدیگر همزمان با گسترش شیوع کرونا بالا گرفته است، از سویی حسن روحانی،‌ در ارتباط با کورونا ادعا می کند وضعیت سفید، است و دستور شروع کسب و کار در برخی از شهرستان‌های ایران،می دهد و از سوی دیگربرخی از مقامات محلی در انتقاد از او اعلام کرده‌اند که وضعیت شیوع ویروس کرونا در ایران “عادی” نیست و جان مردم ایران در خطر است.

یک دیدگاه

Comments are closed.