ائتلاف عربی اعلام کرد: حملات پهپادی حوثی‌ها به غیرنظامیان،  توسط سپاه پاسداران مدیریت می شود

ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که یک پهپاد انفجاری که توسط شبه نظامیان حوثی به سوی شهر خمیس مشیط سعودی پرتاب شده بود را رهگیری و منهدم کرده است.

در این بیانیه امده است  که «تنش‌آفرینی حوثی‌ها در حمله به غیرنظامیان توسط فرماندهان سپاه پاسداران ایران در صنعا برنامه‌ریزی می‌شود.»

ائتلاف عربی در این بیانیه  تاکید کرد که «ادامه اقدامات تروریستی و خصمانه شبه‌نظامیان حوثی با انگیزه هدف قرار دادن غیرنظامیان و مناطق مسکونی انجام می‌شود».

در ادامه این بیانیه آمده است :  «تلاش‌ها برای تعدی علیه غیرنظامیان و مناطق مسکونی به طور عمد و سازمان‌یافته‌ای انجام شده و جنایت جنگی محسوب می‌شود.»

ائتلاف همچنین تاکید کرد:«اقدامات عملیاتی را برای حمایت از غیرنظامیان و مناطق مسکونی مطابق با قانون بین‌المللی انسانی انجام می‌دهد».

ائتلاف عربی پیش از این،نیز  اعلام کرده بود یک پهپاد انفجاری که توسط شبه‌نظامیان حوثی به سوی فرودگاه بین‌المللی أبها سعودی پرتاب شده را رهگیری و سرنگون کرده است.

شبه‌نظامیان حوثی وابسته به حکومت ایران به تازگی به کمک سپاه قدس  بر میزان کاربرد پهپادهای انفجاری و شناسایی خود افزوده‌اند و به گفته کارشناسان بین‌المللی پهپادهای به کار رفته در حملات حوثی‌ها از قطعات با منشا خارجی که به یمن انتقال داده شده‌، مونتاژ شده‌اند.

در همین زمینه ، کارشناسان بین‌المللی اعلام کرده اند که ویژگی های پهپادهای حوثی‌ با ویژ‌گی‌های پهپادهایی که شرکت صنایع هواپیمایی ایران می‌سازد، مطابقت  دارند.

مجله «نیوزویک» آمریکا اخیرا در گزارشی توضیح داد که ایران آنچه که به نظر می‌رسد پهپادهای پیشرفته‌ای باشند را به نیروهای مورد حمایت خود شبه‌نظامیان حوثی در یمن ارسال کرده است.

شورای وزیران پادشاهی عربی سعودی نیز روز گذشته(سه شنبه)  ضمن فراخوان مجدد برای محکومیت حمله شبه‌نظامیان حوثی به فرودگاه بین‌المللی ابها، تاکید کرد که اقدامات تروریستی شبه‌نظامیان حوثی صلح در یمن را تضعیف می‌کند.

ملک سلمان پادشاه عربستان نیز در این باره گفته است که  اقدامات تروریستی حوثی‌ها عامل تضعیف کننده صلح در یمن است و  به شورای وزیران سعودی تاکید کرد که همه تدابیر لازم را برای محافظت از تمامیت ارضی سعودی و ایمنی شهروندان و افراد مقیمن در این کشور اتخاذ خواهد کرد.

شورای وزیران سعودی  در ادامه بر محتوای نامه هیئت نمایندگی دائم این کشور در سازمان ملل به شورای امنیت و فراخوان جهت محکومیت حمله “تروریستی بزدلانه”» شبه‌نظامیان حوثی وابسته به ایران که فرودگاه بین‌المللی ابها را هدف قرار داده‌ و نیز اقدامات نظامی خصمانه‌ آنها که تضعیف کننده صلح در یمن است ، تاکید کرد.