ابتلای ۱۷ دانشجوی خوابگاه دانشگاه علوم پزشکی کرمان به کرونا

رحمان خدابنده‌لو، مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت، از ابتلای ۱۷ دانشجوی خوابگاه دانشگاه علوم پزشکی کرمان به کرونا خبرداد و گفت: «این دانشجویان به علت فعالیت در بخش های بیمارستانی ویژه بیماران کرونا به این ویروس مبتلا شدند ودر حال حاضر در یک هتل قرنطینه هستند».

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز اعلام کرد که ۱۳۳۹ بیمار مبتلا به کرونا در کرمان شناسایی شدند که حال شمار زیادی از آنان وخیم است.

خبرگزاری صداوسیما نیز روز گذشته (شنبه) گزارش داد که جنوب کرمان در مرز وضعیت قرمز کرونا قرار گرفته است و بر همین اساس فرماندار جیرفت از تصمیم برای تعطیلی دستگاه‌های اجرایی و بانک‌های شهر جیرفت خبر داد.

همزمان با بالا رفتن آمار مبتلایان و جان باختگان کرونا در ایران، محسن فرهادی، معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت نیز از بازگشایی اماکن مقدس و اصناف پرخطر در ایران خبر داد و گفت: “بر اساس دستور العمل بهداشتی، اماکن مقدس و اصناف پر خطر دو روز پس از عید فطر بازگشایی خواهد شد».

وی تاکید کرد: «قرار است صحن این اماکن مقدس باز شود، و مردم می توانند با رعایت فاصله گذاری از یک سمت صحن وارد شوند و بدون اینکه توقف و حضور داشته باشند، از طرف دیگر خارج شوند».

وی افزود: «سالن داخلی حرم هنوز بسته است و این بازگشایی فقط شامل صحن بیرونی اماکن مقدس است».

بسته بودن اماکن مذهبی ایران در دو ماه اخیر با انتقاد گروه های تندرو همراه بوده است. از سوی دیگر، دیر تعطیل شدن مکان‌های زیارتی به ویژه در قم و مشهد و قرنطینه نکردن قم که کانون شیوع کرونا در ایران بود، انتقاد پزشکان و فعالان اجتماعی را در پی داشته است. بیشتر مراجع نزدیک به حکومت درباره تعطیلی این اماکن نظر قطعی ندادند. با اینحال بعضی از رسانه‌های نزدیک به محافظه کاران، دولت را به خاطر بستن آنها سرزنش کردند.

فرهادی همچنین درباره بازگشایی اماکن ورزشی گفت: «اماکن ورزشی پر برخورد مثل سالن های کشتی همچنان بسته و بازگشایی آنها ممنوع است. بقیه فعالیت های ورزشی در مناطق سفید آزاد است. در مناطق زرد ورزش های انفرادی آزاد است و در مناطق قرمز برخی باشگاههای ورزشی با تایید مسئولان ورزشی و دانشگاههای علوم پزشکی می توانند فعال باشند. استخرها هم فقط در مناطق سفید می توانند باز باشند».

وی افزود: «در مورد مدارس هم با توجه به اینکه بسیاری از مدارس ابتدایی تعطیل شده اند، مشکل چندانی نداریم، بقیه مدارس در مقاطع بالاتر هم همچنان خدمات خود را به صورت مجازی و آنلاین ادامه می دهند و فقط در صورت نیاز برای رفع اشکال تعدادی از دانش آموزان می توانند به صورت حضوری در کلاس حاضر شوند. امتحانات پایه های نهایی یعنی پایه نهم و دوازدهم به صورت حضوری و بقیه خدمات مدارس به صورت مجازی انجام می شود».

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ادامه داد: «کنکور هم در زمان‌هایی که اعلام شده با رعایت فاصله گذاری و با استفاده از ماسک و دستکش برگزار می شود. دانشگاهها هم از ۱۷ خرداد در دوره‌های دکترا، ترم آخر کارشناسی ارشد و جاهایی که نیاز به آزمایشگاه است می توانند باز باشند».