ابتلا به کورونا در اسرائیل همچنان رو به کاهش است و زندگی به تدریج به وضع عادی بازمیگردد

با کاهش چشمگیر موارد ابتلا به کورونا در اسرائیل، و پایین آمدن شمار جانباختگان، دولت اسرائیل از امروز که آغاز هفته محسوب می شود، یک رشته تسهیلات جدید در مورد فعالیت روزمره شهروندان برقرار کرد، ولی در برخی رشته های هنوز بر دولت فشار می آید که اجازه بازگشایی آنها داده شود. دولت اسرائیل پس از هر موج جدید تسهیلات، مدت دو هفته صبر می کند تا نتایج آن را بسنجد و گام بعدی خود را برنامه ریزی کند.

به موازات این اقدامات، دولت می کوشد بر میزان کمک های نقدی به اقشار و یا کسبه ای که نیازمند تلقی شده اند بیافزاید. کاسبکاران خرده پا و صاحبان مشاغل آزاد میگویند که کمک های نقدی اعطایی به آنان کافی نیست که بتوانند روی پای خود بایستند.

همچنین، شرکت های بزرگ از قبیل شرکت هواپیمایی العال میلیون ها دلار کمک نقدی و یا وام ارزان قیمت از دولت مطالبه می کنند تا از ورشکستگی آن ها جلوگیری شود.

همچنین جدل در مورد بازگشایی مدارس و مراکز آموزشی همچنان ادامه دارد. گرایش وزارت بهداشت به آن است که ابتدا پیش کودکستان ها و کودکستان ها و کلاس های اول تا سوم ابتدایی بازگشایی شوند. ولی آن ها هم در دو نوبت دانش آموزان را خواهند پذیرفت: یک گروه از یکشنبه تا سه شنبه به مدرسه خواهند رفت و گروه دوم از چهارشنبه تا آدینه درس خواهند خواند. ولی مادرانی که دارای اشتغال هستند، می گویند که نمی توانند نصف هفته کار کنند و نصف هفته در خانه بمانند و پرستار کودکانشان باشند.

وسائط نقلیه عمومی نیز از امروز، در ابعاد نسبتا محدودتر، کار خود را از سر گرفته اند. ولی این امر با نگرانی هایی همراه است، زیرا مسافران نمی توانند فاصله دو متری را رعایت کنند.

شمار مبتلایان جدید در شبانه روز گذشته حدود ده نفر اعلام شده و شمار فوت شدگان جدید نیز تنها دو تن بوده و شمار شفا یافتگان از دوازده نفر فراتر رفته است. در حال حاضر کمتر از پنج هزار نفر دارای ویروس کورونا هستند که ۶۵ نفر نیاز به دستگاه تنفسی دارند.