ابراز خشم و ناخرسندی جناح وابسته به حسن روحانی در واکنش به شعارهای شنیده شده در اصفهان ادامه دارد 

عباس آخوندی ، عضو سابق کابینه حسن روحانی در واکنش به شعارهای مرگ به روحانی در روز گرامیداشت حکومت ایران گفت:  در ایران تقریبا پنج دولت داریم و وقتی کشوری پنج دولت داشته باشد کارآمدی و کارآیی در آن بی معنی است.

وی با بیان اینکه مجموعه اقدامات یک سیستم حکمروایی کارآمد باید با هم یک کل سازگار را تشکیل بدهد، گفت: دولت ها باید ابتدا منفعت ملی کشور را درست تشخیص دهند و بعد بتوانند این فرصت را خلق و این منفعت را عملیاتی کنند. بنابراین اگر می خواهید دولت کارآمد را پیگیری کنید باید ببینید هر دولتی چه دولت موسوی، چه هاشمی، چه خاتمی و دولت های بعدی آیا توانسته اند یک نظریه منسجم را ارائه کنند؟

این استاد دانشگاه در ادامه افزود: در دولت یازدهم و دوازدهم مسئله را تا حدی؛ به ویژه در حوزه ی امنیت بین الملل درست متوجه شدند، ولی وقتی می خواهند مسئله را حل کنند آن را اجتماعی نمی کنند و فکر می کنند باید آن را به صورت امنیتی حل و فصل کنند. بزرگترین مشکل روحانی نیز این است که نمی تواند مسئله را با جامعه در میان بگذارد، لذا ممکن است برجام را درست تشخیص دهد ولی نمی تواند مسئله را حل و فصل کند، زیرا توان همراه کردن جامعه با خود را ندارد.

آخوندی با اشاره به غیررسمی شدن اقتصاد ایران در پی تحریم ها، گفت: در نتیجه این فرایند یک شبکه فساد فراملی تشکیل شده که منافع آنها ادامه این وضع ایران است. برآوردهای من نشان می دهد بازار غیررسمی که حول تجارت خارجی ایران وجود دارد سالانه ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار است که بیش از ۱۵ سال به طول انجامیده و هیچ نشانی هم وجود ندارد که دارد تمام می شود. این کار فقط در یک صورت قابل حل است آن هم اینکه آگاهی اجتماعی نسبت به شبکه فسادی که ۱۰ ،۱۵ سال است ایجاد شده وجود داشته باشد. »

علیرضا معزی، معاون ارتباطات روحانی نیز ، در توئیتی این اقدام را «نافرمانی از دستور ولی» خوانده و شعار علیه روحانی را ادامه «سریال هتاکی‌ها به رئیس ‌جمهور» توصیف کرده است.

اشاره معزی از “دستور ولی” به حمایت اخیر رهبر ایران از روحانی در آبان‌ماه برمی‌گردد.

سه ماه پیش، علی خامنه‌ای از برخی اقدامات علیه دولت و “شخص رئیس‌ جمهوری” انتقاد کرده و آن‌ را “غلط” “اهانت” و “هتک حرمت” عنوان کرد.

واکنش خامنه ای بیشتر  متوجه اظهارات مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران بود که پیش از آن گفته بود که با توجه به نارضایتی اکثر مردم از روحانی، خامنه‌ای باید دستور دهد که او «هزار بار اعدام شود.»

این انتقاد تند ذوالنوری پس از سخنان روحانی بود که گفته بود چون «اکثریت قاطع مردم» خواهان صلح بودند، «امام حسن» با معاویه صلح کرد.

مجتبی ذوالنوری این سخنان روحانی را مقدمه‌سازی برای مذاکره با آمریکا می‌دانست.

عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، هم در واکنش به اقدام موتورسواران در اصفهان در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «ستاد امر به معروف آن شهرستان که در دوچرخه‌سواری بانوان موضعی فعال دارد، در موضوع موتورسواران فحاش نمی‌خواهد اعلام موضع کند؟