ابراز نگرانی ایرانیان در مورد واگذاری دو جزیره کیش و قشم به چین، با شدت ادامه دارد

ابراز نگرانی بسیار ی از ایرانیان در شبکه های اجتماعی، در مورد آن که ممکن است حکومت اسلامی جزایر کیش و قشم را در اختیار دولت چین قرار دهد همچنان ادامه دارد و حتی پیشنهاد شده است که ایرانیان یک جنبش عمومی علیه چنین برنامه ای برپا سازند.

با آن که مقامات حکومت تاکید می کنند که هنوز مفاد توافق ایران و چین نهایی نشده و قاطعانه ادعا می کنند که کیش و قشم به چین واگذار نخواهد شد، میهن پرستان ایرانی نگران هستند که بهره برداری از این دو جزیره به مدت ۲۵ سال، یکی از خواسته های دولت چین باشد که در واقع موجب تسلط چینی ها بر این دو جزیره خواهد شد.

وزیر خارجه ایران و سخنگوی آن وزارتخانه نیز در روزهای اخیر چند بار این شایعات را “نادرست” خوانده و انتشار آن را به “ضد انقلاب” نسب داده اند.

ایرانیان می گویند که رژیم، با دروغپرداری و پنهانکاری، حق ماهیگیری در دریای عمان را که در سواحل جنوبی سیستان و بلوچستان قرار دارد، به چینی ها واگذار کرد و این واقعیت را برای مدت مدیدی از آگاهی مردم دور نگاه داشت و اکنون ممکن است این خیانت، در مورد آن دو جزیره مهم ایرانی نیز تکرار شود.

کیش مهمترین جزیره گردشگری ایران محسوب می شود و شمار زیادی هتل های مجلل در آن جا برپا شده و می تواند یکی از نقاط مورد توجه چینی ها برای افزایش سرمایه گذاری باشد. به علت طولانی بودن دوران کرما در این جزیره و کمبود باران و کوتاه بودن زمستان، هتل های این جزیره هر سال پذیرای صدها هزار میهمان از داخل ایران و امیرنشین های عرب جنوب خلیج فارس می باشند.

ایرانیان بیم دارند که سرمایه گذاری چین در این جزیره، موجب تسلط آنان شود.

ابراز نگرانی شده که حکومت ممکن است همه بنادر جنوبی ایران را نیز در اختیار چین بگذارد. اکثر این بنادر قدیمی است و امکانات تخلیه و بارگیری محدودی دارد و باید به صورت مدرن در آید و کشتی های بیشتری را پذیرا باشد.

چین در ساخت و مدیریت بنادر تجربه مهمی دارد و حتی اسرائیل نیز احداث یک بنادر تازه در کار بندر حیفا در شمال کشور را قصد دارد به کمپانی های چینی واگذار کند. ولی از آن جا که دولت آمریکا نسبت با احتمال جاسوسی نظامی چین در این بندر نگران است اسرائیل را زیر فشار گذاشته که این قرارداد را باطل کند.

در شبکه های اجتماعی بیانیه ای انتشار یافته و هشتگی برپا گردیده که نشانی آن از این قرار است # سکوت ما خیانت است