ابراز نگرانی شدید آلمان از عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه

وضع اسف بار ساکنان شهر عفرین در شمال سوریه که در مناطق کوهستانی آواره شده‌اند، سبب انتقاد شدید آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، از قدامات ترکیه در سوریه شد.

خانم مرکل از عملیات نظامی ترکیه در سوریه به شدت انتقاد کرد و در پارلمان آلمان گفت که «این عملیات با هیچ یک از مصالح مجاز امنیتی ترکیه قابل توجیه نیست» و در مقابل، ترکیه این سخنان صدر اعظم آلمان را رد کرد و گفت انتقاد خانم مرکل «بر پایه ایرادهای نادرست استوار است.»

خانم آنگلا مرکل در بوندس تاگ، مجلس آلمان، عملیات نظامی ترکیه در عفرین را به شدیدترین وجه ممکن محکوم کرد و گفت: «آنچه در عفرین میگذرد، جایی که در آن هزاران تن مورد پیگرد قرار می‌گیرند، کشته می‌شوند و فرار می‌کنند، بر اساس هیچ یک از مصالح مجاز امنیتی ترکیه قابل توجیه نیست». وزارت خارجه ترکیه به این انتقادات واکنش نشان داد و اعلام کرد که «ما اظهارات تاسف بار صدراعظم مرکل را در مورد عملیات شاخه زیتون که با واقعیت جور در نمی‌آید و برپایه اطلاعات نادرست استوار است، غیرقابل قبول می دانیم.»

در بیانیه وزارت خارجه ترکیه همچنین آمده است: «عجیب است که برخی از متحدان ما اوضاع را از زاویه چشم تروریست‌ها نظاره می‌کنند». ترکیه اطمینان داد که امنیت و ثبات سریعا به منطقه بازخواهد گشت و زندگی به سرعت حالت عادی به خود خواهد گرفت.

پس از خانم مرکل، «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان نیز از عملکرد ترکیه در عفرین به شدت انتقاد کرد و به ترکیه در مورد باقی ماندن در این شهر کُردنشین هشدار داد. آقای ماس عضو حزب سوسیال دموکرات آلمان در مجلس آن کشور گفت که عملیات ترکیه با موازین حقوق بین المللی همخوان نیست و ترکیه باید در چارچوب ملزومات و مقررات حقوق بین الملل حرکت کند. او در ادامه گفت «درست اینجاست که ما با توجه به آخرین تحولات، شک های قابل توجهی داریم که باید رفع شود».

واحدهای ارتش ترکیه همراه با متحدان شبه نظامی عرب خود،  شهر شمالی عفرین در سوریه را تسخیر کرده اند. ترکیه شبه‌نظامیان کُرد وابسته به یگان‌های مدافع خلق که آن را بازوی گروه غیرقانونی حزب کارگران کردستان (پ ک ک) می شمارد را هدف قرار داده و تهدید به اشغال دائم عفرین کرده است. ترکیه با اشاره به حضور یگانهای مدافع خلق در عفرین، این حمله را نوعی دفاع از خود تلقی می کند.