ابراز نگرانی فدراسیون جودوی ایران از شهادت سعید ملایی در دادگاه بین‌المللی در رویارو نشدن با حریفان اسرائیلی

آرش میراسماعیلی، رییس فدراسیون جودو در ایران، با ابراز نگرانی از قصد سعید ملایی برای حضور در یک دادگاه بین‌المللی و شهادت علیه سیاست این فدراسیون در رویارو نشدن با حریفان اسرائیلی، شرایط را برای این سازمان «دشوار» توصیف کرد.

بر اساس گفت‌وگویی که روزنامه شرق با میراسماعیلی منتشر کرده، سعید ملایی جودوکای پیشین تیم ملی ایران، یکی از اعضای هیات پانزده نفره‌ای است که قرار است با حضور در دادگاه بین‌المللی حکمیت ورزش، درباره جلوگیری مقام‌های جمهوری اسلامی از برگزاری مسابقه میان ورزشکاران ایرانی با رقبای اسرائیلی شهادت دهد.

میراسماعیلی، روز پنج‌شنبه یازدهم اردیبهشت، به شرق گفت: «روز گذشته ما ایمیلی [از سوی دادگاه بین‌المللی حکمیت ورزش] دریافت کردیم که از ما خواستند یکی از سه تاریخ پیشنهادی آنها را برای جلسه دادگاه انتخاب کنیم که ما تاریخ ۲۷ شهریور را اعلام کردیم.»

پیشتر قرار بود که این دادگاه در تاریخ ۲۰ فروردین‌ برگزار شود که به‌خاطر شیوع کرونا جلسه دادگاه به تعویق افتاد.

علاوه بر او، رضا صالحی‌امیری، رییس کمیته ملی المپیک، نصرالله سجادی رییس کاروان المپیک ایران در المپیک توکیو، محمدرضا داورزنی، معاون وقت وزارت ورزش، مجید زارعیان، سرمربی تیم ملی جودو و امیر ساعد وکیل و دستیارش، به عنوان تیم هفت‌نفره جمهوری اسلامی برای حضور در دادگاه بین‌المللی حکمیت ورزش معرفی شده‌اند.

رییس فدراسیون جودوی ایران با بیان این که یک هیات پانزده نفره نیز از طرف فدراسیون جهانی جودو در دادگاه حاضر خواهند شد، اضافه کرد که به غیر از سعید ملایی، محمد منصوری، مربی ملایی و وحید سرلک دیگر ملی‌پوش سابق ایران جزو این هیات هستند.

روزنامه شرق تاکید کرده: «موضوع به قدری بغرنج شده که حالا تنها دیگر بحث تعلیق فدراسیون جودو مطرح نیست بلکه خطر تعلیق در کمین کل ورزش ایران است.»

میراسماعیلی نیز به این روزنامه گفت: «به‌صراحت می‌گویم که کار بسیار سخت و دشواری پیش‌رو داریم. سیگنال‌هایی که ما از آن طرف می‌گیریم، خیلی خطرناک است… این پرونده این‌قدر سخت و حساس است که فدراسیون جودو حتی نمی‌تواند از عهده تامین مخارج هزینه‌های آن‌هم بربیاید.»

پیشتر فدراسیون جهانی جودو، در شهریور سال گذشته، با انتشار بیانیه‌ای از تعلیق کلیه فعالیت‌های فدراسیون جودوی ایران خبر داد و اعلام کرد که در جریان مسابقه‌های جهانی جودو ۲۰۱۹ در توکیو، این فدراسیون مطلع شده ملایی تحت فشار قرار گرفته تا از رویارویی با ورزشکار اسرائیلی اجتناب کند.

فدراسیون جمهوری اسلامی در واکنش به این تصمیم به دادگاه حکمیت ورزش شکایت کرد.

کمی قبل از آن، ملایی پس از اجبار به باخت مقابل حریف اسرائیلی در رقابت‌های قهرمانی جهان در توکیو، از بازگشت به ایران خودداری کرد.

جمهوری اسلامی ایران که اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد، در چهار دهه گذشته، همواره ورزشکاران و تیم‌های ایرانی را از رویارویی با ورزشکاران و تیم‌های اسرائیلی منع کرده است.

یک دیدگاه

  1. امیدواریم که جودوکارآزاد اندیش وقهرمان ایرانی دراین جلسه حظورپیداکند وپرده ازحقایق کثیف رژیم در پشت پرده بردارد. اما باید بدانید که حتما ازوی محافظت کامل وحسابی وبدون قید وشرطی انجام گیرد وهیچگونه تماسی فیزیکی وغیره… با افراد ایرانی اعزامی مسئول نداشته باشد که درغیر اینصورت احتمال بالای ۹۰% کشته شدنش ویا مسموم نمودنش حتمی خواهد بود که در پشت صحنه این ماجرا نیروی سپاه پاسداران وقدس با همکاری جانانه وزارت اطلاعات خواهد بود. مکان زندگی وتردد وی برای مسئولین ایرانی نباید آشکارومعلوم گردد زیرا حکومت جمهوری اسلامی میخواهد که ترورهای خارج ازکشور را به نحوی مدیریت نماید که اولاً شاکی ویا شاکیان ازبین بروند وازطرفی هم مردن آنها را به گردن یا کشور میزبان بیندازد ویا ندانم کاریهای خود فردویا بی احتیاطی خودش معرفی نماید تا درمجامع قضایی بین المللی آب ازآب تکان نخورد وقاتل مخفی بماند. آقای سعید مولایی کاری بسیارماندگار انجام داده است وباید هم درمیدانهای ورزشی با هرملیتی وهرپرچمی وهردینی مسابقه ورزشی برگزارنماید حالا اگر کشور خوب ودوست اسراییل هم که باشد خیلی عالی خواهد بود.

Comments are closed.