ابراز نگرانی کارشناسان داخلی ایران در صنعت خودروسازی از احتمال لغو تحریم ها در پی مذاکره با آمریکا، پرده از مشکلات وسیع و سوء مدیریت های گسترده در این حوزه برداشته است.

به نوشته خبرگزاری سپاه، کارشناسان در میزگردی رسانه ای، ضمن آنکه صنعت خودرو را در کشور انحصاری دانستند، احتمال لغو تحریم ها در کشور را به ضرر تولید کنندگان داخلی معرفی کردند .
به نوشته تسنیم، با لغو تحریم ها تولید کنندگان قطعات خودرو از روی بیچارگی و عدم دسترسی به تولیدات خارجی مجبور به ساخت برخی قطعات داخلی شدند که با برداشته شدن تحریم ها، تولیدات ارزان و با کیفیت برتر خارجی به داخل بازار ایران سرازیر خواهد شد که به شدت بر صنعت انحصاری خودرو در ایران تاثیر منفی خواهد گذاشت.
براساس این گزارش، ابوالفضل خلخالی کارشناس بازار خودرو و عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت، مهمترین چالش در این صنعت را دخالت دولت است. به گفته وی، مدیران در صنعت خودروسازی ایران، دست نشانده‌اند و به همین دلیل هرگز این ریسک را نمی‌پذیرند که وارد توسعه محصول شوند و این چالش وجود دارد.
آرش محبّی‌نژاد دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو هم در این گزارش، از احتمال لغو تحریم ها ابراز نگرانی کرد و گفت: تحریم برداشته شود ما صنعتمان دچار رکود خواهد شد.
وی با اشاره به رویکرد وابستگی به محصولات خارجی نزد خودروسازان کشور گفت: متأسفانه باید بگویم امروز خودروسازان در قالب طرح تهاتر در صددند تمام قطعاتی که داخلی سازی شده را وارد کنند حتی برخی از قطعات را وارد کرده‌اند.

این ابراز نگرانی از احتمال لغو تحریم ها از سوی برخی کارشناسان مسئول در کشور و دست نشانده بودن مدیران ارشد خودروسازی در ایران، این نظریه منتقدان را بیش از پیش دامن می زند که مدیران در صنعت خودروسازی به عنوان دومین صنعت بزرگ کشور با توان برابری تولید ثروت در مقابل نفت در ایران، به عنوان بخشی از کاسبان تحریم، از فشارهای بین المللی بیشترین سود را برده و حتی از لغو این فشارها هم در خبرگزاری متعلق به سپاه پاسداران، به شدت ابراز نگرانی می شود.

به گفته کارشناسان، حضور انحصاری و تک قطبی برخی شرکت های بد سابقه مانند پژو، رنو و شرکت های چینی در بازار ایران، زمینه را برای بقاء و سود مدیران دست نشانده از سوی دولت در صنعت خودروسازی ایران فراهم کرده است و در هر دو صورت با رویکرد وابستگی به خارج از کشور، چه با تحریم ها و چه بدون تحریم ها، مصرف کننده ایرانی قربانی جریانات مافیایی و کاسبان تحریم و انحصار بازار خودرو بوده و کسی به فکر منافع و حفظ امنیت و سلامت مصرف کننده ایرانی نیست.