ابراز همبستگی و اعتراض ها در ایران و جهان در مرگ “دختر آبی” ادامه دارد

سحر خدایاری با مرگ اش موج بزرگی را در حمایت از زنان ایران برای ورود به استادیوم‌های ورزشی به وجود آورده است.بازیکن زن فوتبال باشگاه کلن به یاد سحر خدایاری ،دخترآبی ایران  مچ بند ابی بست .

به گزارش باشگاه کلن یکی از بازیکنان تیم فوتبال زنان باشگاه ورزشی کلن آلمان با بستن مچ‌بندی آبی یاد سحر خدایاری، معروف به دختر آبی ،دختری که در واکنش به حکم قضایی اش به جرم رفتن به باشگاه اتش زد و پس از چند روز مرد را گرامی داشته است.

باشگاه کلن در توییت ای نوشته است: «برای آزادی، گوناگونی و آزادی جنسیتی در فوتبال ایران و هر کجا بای با یکدیگر همدردی و همراهی کنیم »

فرحناز فروتن، روزنامه‌نگار افغان در صفحه فیسبوک خود نوشت شماری از زنان افغان نیز در استادیوم شهر کابل با در دست گرفتن پلاکاردهایی که بر آن عبارت “دختر آبی”به چشم می‌خورد با سحر خدایاری ابراز همبستگی کردند.

وی افزود : «مبارزه ما برای آزادی، عدالت و برابری جنسیتی یک همبستگی بزرگ فرا جغرافیایی است. ما صدای مشترک نسل در نسل تبعیض، نابرابری و سانسور هستیم»

دو نهاد حقوق بشری نیز از میان ۳۰۰ نام و در هفت گروه، یک جایزه ویژه، برای حقوق بشر را به مدافعان حق زنان برای حضور در ورزشگاه های ایران اختصاص دادند و مریم شجاعی بنیانگذار کمپین “نه به ممنوعیت زنان” و “حقوق بنیادین من”  به نمایندگی از این فعالان جایزه را دریافت کرد و به دختر ابی ایران هدیه کرد .

پروانه سلحشوری نماینده مجلس در واکنش به خودسوزی سحر گفته بود : دچار نوعی بی‌تفاوتی و کرختی اجتماعی هستیم. متاسفانه شاهدیم که معترضان  هم اگر صدایشان از حد معمول بالاتر رود تحویل زندان داده می‌شوند و هزینه بسیاری می‌پردازند.چرا دچار نوعی بی‌تفاوتی شده‌ایم؟ مگر سوختن یک دکه‌دار در تونس موجب انقلاب نشد؟پس چرا ما اینقدر نسبت به هم بی‌تفاوت هستیم؟