ابراهیم رئیسی، عامل قتل عام زندانیان سیاسی ،  در دومین مناظره انتخابات ۱۴۰۰، خود را مسئولی پاسخگو معرفی کرد

هفت کاندیدای  مورد تایید شورای نگهبان در دومین مناظره نمایشی حکومت ایران، که با موضوع فرهنگی، اجتماعی و سیاسی برگزار شد  هر کدام  وعده‌هایی را مطرح کردند که حتی به گزارش رسانه‌های داخل ایران، منابع و یا نحوه عمل به این وعده‌ها چندان مشخص نیست.

از جمله آنان آخوند ابراهیم رییسی رییس قوه قضائیه حکومت  و نامزد انتخابات ریاست جمهوری که گفته می‌شود نامزد اصلی اصولگرایان در این انتخابات است، در این مناظره وعده داد که در صورت پیروزی در انتخابات، در دولت آینده خود “گشت ارشاد” ویژه مدیران دولتی ایجاد کند.

این در حالی است که گشت ارشاد نیروی انتظامی جمهوری اسلامی مورد انتقادهای گسترده مردم ایران قرار دارد.

رئیسی همچنین بدون اشاره به سرکوب مخالفان و اعدام‌های سیاسی دهه شصت، از عملکرد خود در دهه‌های گذشته در قوه قضاییه ایران دفاع کرد و گفت: «من سال‌هایی که در قوه قضائیه بودم نسبت به کل زمانی که مسئولیت داشتم پاسخگو هستم.»

رییسی در این مناظره  اشاره ای ‌ به نقش خود در کشتار زندانیان سیاسی در دهه شصت نکرد، این اظهاراتش با واکنش گسترده کاربران در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد.

جمهوری اسلامی اکنون نیز به نسبت جمعیت خود دارای بیشترین موارد اجرای حکم اعدام در جهان است.

یکی از کاربران در این باره  در توییتر نوشت: «آقای #رئیسی شما که گفتید در مورد عملکردتان پاسخگو هستید لطفا در مورد کشتار زندانیان سال شصت و هفت، سرکوب و اعدام مردم در ماجرای کوی طلاب مشهد و سرکوب مردم در سال هشتاد و هشت و اعدام و زندان مخالفان طی دوسال اخیر پاسخ بدهید!»

بر اساس نظرسنجی خبرگزاری ایسنا، درباره این که کدام یک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در دومین مناظره عملکرد بهتری نسبت به سایرین داشت، همتی با نزدیک به پنجاه درصد بیشترین آرا را به دست آورده و پس از آن رییسی با بیست و شش درصد قرار دارد.

این در حالی است که هیچ نهاد مستقلی در ایران اجازه انجام نظرسنجی ندارد.

قرار است سومین مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات دو روز دیگر  انجام شود. رای‌گیری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز روز جمعه ۲۸ خرداد برگزار خواهد شد.

پیش‌بینی می‌شود میزان شرکت مردمی در این دوره از انتخابات بسیار پایین باشد.