ابراهیم رئیسی از آنچه که “شکست آمریکا” نامید ابراز خرسندی کرد

آخوند ابراهیم رییسی، امروز دوشنبه، در گفت‌وگو با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه رژیم ایران، در واکنش به خروج آمریکا از افغانستان، با ابراز خرسندی از آنچه که او “شکست نظامی آمریکا” نامید، تاکید کرد: «ایران برای برقراری ثبات که نیاز نخست امروز افغانستان است تلاش خواهد کرد و به‌عنوان کشور همسایه و برادر، همه گروه‌ها را دعوت به دستیابی برای توافق ملی می‌کند».

رئیسی بدون اشاره به نام طالبان، گفت که حکومت ایران بر این باور است که “حاکمیت اراده مردم مظلوم افغانستان، همواره امنیت ساز و ثبات آفرین بوده است.”

آخوند ابراهیم رئیسی افزود: «ایران با رصد هوشیارانه تحولات در این کشور، به مناسبات همسایگی با افغانستان پایبند است».

رژیم ایران مدتهاست روابط خوبی با طالبان برقرار کرده و این روابط که پیش از این پنهان بود، از حدود سه ماه پیش کاملا آشکار شده است.

خارج شدن نیروهای آمریکایی از منطقه، از جمله افغانستان، از جمله اهداف راهبردی رژیم ایران بوده و رژیم  حاضر است در این راه، حتی امنیت ملی ایران را نیز فدا کند. حکومت ایران که امروز از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به شادمانی پرداخته، باید بداند که یا استحکام قدرت طالبان در افعانستان، این گروه خشن و واپس‌گرا، برای مرزهای ایران ناامنی به بار خواهند آورد و با رژیم ایران اختلاف پیدا خواهند کرد.