ابراهیم رئیسی از دولت بابت ماجرای ناپدید شدن ارز ارزان قیمت انتقاد می کند. دولت می گوید که ادعاها درست نیست

ابراز واکنش  به گزارش دیوان‌ محاسبات در مورد ناپدید شدن مقادیر کلان ارز دولتی ادامه دارد.

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه در این باره گفت: دولت باید از نظارت و شفافیت لازم در این گزارش استقبال کند. این در حالی که حسن روحانی و تیم او گزارش را یکطرفه خوانده  و خواستار حسابرسی مصرف بودجه در نهادهای نظامی و انقلابی هستند.

آخوند رئیسی افزود: «وضعیت همه دلارهای پرداختی باید شفاف شود. اعلام فساد برای مردم اطمینان‌بخش نیست بلکه باید گزارش مبارزه با فساد و بازگشت بیت‌المال را به آنها داد».

وی از  صدور رای برای پرونده کسانی که ارز دولتی گرفته و کالا وارد نکردند خبر داده و گفت:  بعضی از پرونده‌ها هم‌چنان مفتوح هستند. و باید همه دستگاه‌ها بویژه در حوزه‌های اقتصادی، سلامت، غذا و دارو شفاف عمل کنند”نظارت گریزی امر پسندیده ای نیست”.

رئیسی خطاب به روحانی گفت: باید ساختار‌های فسادزا در دستگاه های اداری  اصلاح کند تا دستگاه قضایی هم قاطعانه با فساد و مفسدان مبارزه کند.

وی در ادامه با انتقاد از  سخنان اخیر جهانگیری که گفته بود فساد مانند موریانه به جان انقلاب افتاده افزود: این که بگوییم موریانه فساد به جان بخش ‌هایی از نظام اداری کشور افتاده، سودی برای مردم ندارد بلکه باید موریانه ‌ها را شناسایی و با آن‌‌ها برخورد کنیم».

رئیس دیوان محاسبات حکومت،  چند روز پیش فهرستی تفکیکی از نحوه مصرف ارز دولتی را ارائه کرد که فساد آشکار دریافت کنندگان و اهمال دستگاه‌های نظارتی را نشان می‌داد. عادل آذر از جمله با استناد به آمار بانک مرکزی اعلام کرد که دو میلیارد و ۷۰۶ میلیون دلار ارز دولتی دریافتی برای واردات نخ دندان، غذای سگ و گربه، در قوطی، خاک یا چوب بستنی و امثالهم هزینه شده است. این گزارش علاوه بر افشای حیف و میل گسترده در واردات کالا، از حقوق نجومی و پنجاه میلیون تومانی مدیران دولت و انحراف ۶۸درصدی در اجرای احکام بودجه نیز پرده برداشت.

قرار بود ۸/ ۴میلیارد دلار ارز دولتی مورد مناقشه، برای واردات کالاهای اساسی، ملزومات بخش صنعت و مواد اولیه ضروری استفاده شود.

حسن روحانی در نخستین واکنش، گزارش تفریغ بودجه ۹۷ را “صد در صد” غلط خواند و گلایه کرد که چرا تنها مسائل مربوط به یک قوه در آن طرح شده است. در حالیکه  قوه قضاییه، مقننه، نهادهای نظامی، انقلابی و فرهنگی هم از بودجه استفاده می‌کنند: «بودجه کشور در یک جا مصرف نمی‌شود. نظارت ما باید نظارت عام باشد نه اینکه همه نظارت را روی یک دستگاه بگذاریم… اینجا خودی و غیرخودی نداریم و هر که از بودجه استفاده می‌کند خودی است.»

رئیس دفتر روحانی نیز بار دیگر گزارش دیوان محاسبات را  ناقص و یک سویه خواند. محمود واعظی گفت که رئیس جمهوری گزارش را ملاحظه کرده و بلافاصله دستور بررسی و اقدام برای تکمیل و اصلاح گزارش و برخورد با تخلفات احتمالی را داده اما برخلاف معمول دیوان محاسبات اطلاعات خود را کامل نکرده و گزارش ناقص و یکسویه‌ای منتشر کرده است».