ابراهیم رئیسی به امیر قطر گفت:ثبات و پایداری امنیت جمعی در گرو قطع مداخلات کشورهای بیگانه  در مناسبات منطقه ای است 

ابراهیم رئیسی در جریان گفت‌وگوی تلفنی با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر،ادعا کرد : امنیت جمعی به  عنوان “دکترین سیاست خارجی” دولت او در منطقه خواهد بود.

در این گزارش آمده است که امیر قطر  در تماس تلفنی با ابراهیم رییسی، برگزیده شدن او به عنوان هشتمین رییس جمهوری اسلامی را تبریک گفت و بر توسعه روابط دو جانبه تاکید کرد.

رئیسی هم مدعی شده است که  اولویت اصلی دیپلماسی اقتصادی دولت جدید، همسایگان ایران خواهند بود، او در ادامه از هم‌افزایی میان مناسبات سیاسی و تعاملات اقتصادی میان ایران و قطر» را الگوی مناسبی برای تحقق «همگرایی اقتصادی منطقه‌ای» عنوان کرد.

رئیسی همچنین گفت که ثبات و پایداری امنیت جمعی در گرو “به صفر رساندن مداخلات بیگانگان در مناسبات منطقه‌ای” است.

سال گذشته برخی کشورهای عربی از جمله امارات، سودان، مراکش و بحرین با میانجی‌گری آمریکا اقدام به عادی‌سازی روابط با اسرائیل کردند، اما عربستان و قطر برقراری روابط دیپلماتیک با اسرائیل را منوط به حل مناقشه فلسطین کردند.

قطر همچنین طی سالهای گذشته روابط پرتنشی با برخی کشورهای عربی به رهبری عربستان داشته است، اما طی ماههای گذشته قدم هایی برای بهبود روابط برداشته شده است.

برخی کشورهای عرب خلیج فارس برای ۳.۵ سال قطر را تحت تحریم و محاصره اقتصادی قرار داده بودند، اما از ژانویه سال جاری به این وضعیت پایان دادند.